شان ری؛ اسطوره بدنساز حرفه ای آمریکایی معاصر

شان ری بدنساز، هشتمین فرزند یک خانواده پرجمعیت است که در ۹ سپتامبر ۱۹۶۵میلادی در فولرتون ایالت کالیفرنیای آمریکا به دنیا آمد. او بارها در مسابقات مختلف پرورش اندام شرکت کرد و موفق به کسب عناوین قهرمانی بسیاری شد. به طوری‌که از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۱ در رقابت‌های مستر المپیا همواره در بین ۵ نفر اول قرار می‌گرفت. هرچند که او به هدف اصلی خود که قهرمانی در مستر المپیا بود نرسید، اما بی‌شک یکی از برجسته‌ترین بدنسازان در کل تاریخ محسوب می‌گردد.

درباره شان ری

شان ری در نهم سپتامبر سال ۱۹۶۵ در کالیفرنیای آمریکا متولد شد و اکنون نیز در همین ایالت اقامت دارد. قد شان ۱۷۰ سانتی‌متر است و در دوران عمر ورزشی‌اش به هنگام مسابقات پرورش اندام وزن خود را به ۹۳ کیلوگرم می‌رساند. او در طول زندگی خود افتخارات و مقام‌های بسیاری را کسب کرده و همین امر موجب شده که به الگویی در بین ورزشکاران تبدیل شود. افتخارات شان ری عبارتند از:

 • سال ۱۹۸۸میلادی: کسب مقام سیزدهم در مستر المپیا
 • سال۱۹۹۰ میلادی: کسب مقام سوم در مستر المپیا
 • سال ۱۹۹۱ میلادی: کسب مقام پنجم در مستر المپیا
 • سال ۱۹۹۲ میلادی:  کسب مقام چهارم در  مستر المپیا
 • سال ۱۹۹۳میلادی: کسب مقام  سوم در مستر المپیا
 • سال ۱۹۹۴ میلادی: کسب مقام  دوم در مستر المپیا
 • سال ۱۹۹۵ میلادی: کسب مقام چهارم در مستر المپیا
 • سال ۱۹۹۶ میلادی: کسب مقام دوم در مستر المپیا
 • سال ۱۹۹۷ میلادی: کسب مقام  سوم در مستر المپیا
 • سال ۱۹۹۸ میلادی: کسب مقام پنجم در مستر المپیا
 • سال ۱۹۹۹ میلادی: کسب مقام پنجم در مستر المپیا
 • سال ۲۰۰۰ میلادی: کسب مقام چهارم در مستر المپیا
 • سال ۲۰۰۱ میلادی: کسب مقام چهارم در مستر المپیا

زندگی ورزشی شان ری

زندگینامه شان ری بیشتر در مسابقات، ورزش و رسیدن به اهدافش خلاصه می‌شود. شان ری که حال با نام مستعار suger نیز آن را می‌شناسند، در دوران دبیرستان جزء یکی از بهترین فوتبالیست‌های مدرسه بود. اما در اواخر دوران دبیرستان شرکت در یک مسابقه پاورلیفتینگ باعث شد که توجه او به ورزش بدنسازی جلب شود. شان در سن ۱۷ سالگی به کمک مشاوره‌های مربی ورزشی خود توانست در مسابقات نیوپورت بیچ مقام نایب قهرمانی را به خود اختصاص دهد. درست یک هفته پس از قهرمانی شان ری، او موفق به اخذ مقام اول در مسابقات جام طلائی NPC شد.

شان ری در سال ۱۹۸۴ نیز در حالی‌که هنوز در دبیرستان تحصیل می‌کرد، توانست مقام قهرمانی نوجوانان لس آنجلس را کسب کند. پس از آن در همین سال به مقام دوم در رقابت‌های NPC دست یافت. از جمله موفقیت‌های دوران آماتوری این بدنساز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

مسابقات شان ری (Shawn Ray)

 • کسب مقام قهرمانی مسابقات  NPCدر سال ۱۹۸۵
 • دستیابی به مقام دوم رقابت‌هایNPC  در سال ۱۹۸۶ میلادی
 • کسب مقام قهرمانی مسابقات NPC در سال ۱۹۸۷ میلادی

شان ری در طول زندگی ورزشی خود در بیش از ۳۰ مسابقه پرورش اندام شرکت کرد که در ۲۹ دوره از این رقابت‌ها همواره جزء ۵ نفر اول بود. در بازه سال‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۱ میلادی موفق شد که در مسابقات مستر المپیا در جمع پنج نفر اول رقابت‌کنندگان قرار بگیرد. سرانجام در سال ۲۰۰۱ ورزش حرفه‌ای بدنسازی را کنار گذاشت و خود را بازنشسته کرد.

زندگی خصوصی شان ری بدن ساز حرفه ای آمریکایی

Shawn Ray در سال ۲۰۰۳ میلادی ازدواج کرد و اکنون به‌عنوان یکی از نویسندگان مجله Muscle develop  فعالیت دارد. در سال ۱۹۸۶ طی یک مصاحبه اعلام کرد که آرزو دارد قهرمان مسترالمپیا شود. هرچند شان   هیچ وقت موفق نشد به این آرزوی خود برسد، اما علاقه‌مندان به ورزش بدنسازی همواره از او به‌عنوان یک اسطوره یاد خواهند کرد. هرکدام از بدنساز های معروف و محبوب به هرحال، از یک سری امکانات برای بهتر شدن استفاده می کردند. لایف استایل یا سبک زندگی درست شان ری، موجب شده که به این درجه از حرفه ای بودن برسد. در این سبک زندگی قطعا از مکمل های ورزشی از جمله مکمل ورزشی کربوهیدرات، مکمل ورزشی گلوتامین یا مکمل ورزشی کراتین استفاده کرده اند. البته هر کدام از بدنساز ها بنا به نوع تیپ بدنی خود، مکمل های ورزشی مصرف می کنند. رژیم غذایی و استفاده از مکمل های ورزشی باید طبق نظر مربی باشد. حتی برخی از بدنسازها ممکن است نیاز به ماساژ هم داشته باشند. لازم است بدانید که نیازی به انجام دقیق سبک زندگی شان ری ندارید و بهتر است لایف استایل خود را بر اساس بدن و نیازهای آن بنویسید و از توصیه های بدنساز های حرفه ای مانند شان ری یا دکستر جکسون استفاده کنید.

توصیه ‌های شان ری در مورد تمرینات ورزشی بدنسازی

شان ری برای علاقه‌مندان به پرورش اندام توصیه‌هایی کرده است این توصیه‌ها که به برنامه تمرینی شان ری معروف‌اند؛ به شرح زیر هستند.

 • تمرینات پشت

حرکات ورزشی برای عضلات قسمت پشت بدن از جمله ویژگی‌های یک بدنساز حرفه‌ای است. تمرینات ورزشی مانند زیر بغل با هالتر، زیر بغل با دمبل و روینگ پارویی سیم کش جزء حرکات پایه به شمار می‌روند که ورزشکاران حتماً باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشند. قبل از انجام این حرکات ورزشی باید وعده غذایی خود را آگاهانه انتخاب کنید؛ چون ممکن است که در حین تمرین تمام آنچه را که خورده‌اید، بالا بیاورید.

 • تمرینات شکم

شان ری می‌گوید عضلات زیبای شکم در نتیجه انجام حرکات هوازی و یک برنامه غذایی کم چرب به وجود می‌آیند. تمریناتی مثل دراز و نشست و انجام چهار جلسه تمرینات ایروبیک در هفته به تقویت عضلات شکم کمک می‌کند.

 • تمرینات سرشانه

تقویت عضلات سرشانه باعث ایجاد تقارن در اندام انجام می‌گردد. شان ری عقیده دارد با انجام پرس سرشانه از جلو با هالتر می‌توانید به تقویت این عضلات کمک نمایید. به منظور فرم دادن به عضلات قسمت میانی سرشانه نیز تمرین با دمبل بهترین گزینه است.

 • تمرینات پا

برای تقویت عضلات ناحیه پا، اسکوات پا و پرس پا توصیه می‌شوند. برای شکل دادن به عضلات ساق پا نیز حرکاتی نظیر ساق پا ایستاده با دستگاه و ساق پا دانکی بهترین انتخاب هستند.

جمع‌بندی سبک زندگی بدنساز معروف، شان ری

در این مقاله به طور مختصر به معرفی اسطوره بدنسازی شان ری پرداختیم. با توجه به نقش عادت‌ها در موفقیت چنانچه شما نیز علاقمند هستید، ورزش بدنسازی را به‌طور حرفه‌ای دنبال نمایید، باید بتوانید در کنار تمرینات منظم از یک رژیم غذایی اصولی نیز پیروی کنید. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه و ایجاد یک لایف استایل اصولی می‌تواند از مشاوره‌های آنلاین و رایگان دویتنس استفاده کنید.

شان ری کیست؟

شان در ۹ سپتامبر ۱۹۶۵میلادی زندگی خود را آغاز کرد و بدن ساز حرفه ای آمریکایی معاصر است. با افتخارات متعددی که او در سال‌های متوالی در مستر المیپا کسب کرد؛ هدف اصلی‌اش کسب مقام اول در این مسابقات بود. درست است که او به هدف اصلی خود نرسید و هیچوقت نتوانست مقام اول مستر المپیا را برای خود کند، اما همچنان به‌عنوان الگویی الهام‌بخش در بین ورزشکاران از او یاد می‌شود.‌

تمرینات شان ری که به ورزشکاران توصیه کرده است، چیست؟

او لیستی از تمرینات بدن سازی را برای ورزشکاران تهیه کرده و برای نتیجه بهتر ورزشکاران در بدنسازی توصیه‌هایی کرده است که به تمرینات شان ری معروف هستند. برای اطلاعات بیشتر درباره این تمرینات و آشنایی با آن‌ها توصیه می‌کنیم که به خواندن این مقاله از مجموعه دویتنس بپردازید.

Rate this post
مقالات مرتبط بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Table of Contents