مکمل ورزشی کربوهیدرات چیست؟

مکمل ورزشی کربوهیدرات (Carbohydrate Supplement) یکی از مکمل‌های موردنیاز ورزشکاران است. کربوهیدرات‌ها انرژی بیشتری به مصرف‌کننده می‌دهند تا باعث افزایش زمان ورزش و بالابردن توانایی ورزشکار شود. برای تعریف کربوهیدرات‌ها به زبان ساده می‌شود گفت که سوخت موردنیاز بدن را تأمین می‌کند. مجموعه دویتنس به بررسی مکمل ورزشی کربوهیدرات می پردازد.

کربوهیدرات‌ها منبع انرژی هستند. بدن انسان به طور طبیعی انرژی خود را از چربی‌ها و پروتئین‌ها تأمین می‌کند؛ اما زمانی که ورزشکاران انرژی بیشتر از حد نیاز دارند این مکمل ورزشی گزینه بسیار سالمی است.

نکته بسیار مهم کربوهیدرات برای ورزشکاران جلوگیری از استفاده شدن پروتئین در بدن به‌عنوان سوخت موردنیاز سلول‌ها است. زمانی که کربوهیدرات موجود در بدن مقدار کافی نباشد بدن شروع می‌کند به سوزاندن پروتئین و قاعدتاً این اتفاق به نفع یک ورزشکار نیست.

طبق گفته سازمان سلامت جهانی (WHO) انرژی تأمین شده برای یک شخص بزرگسال از کربوهیدرات بین ۵۵ تا ۷۵ درصد است. به دلیل قیمت مناسب پروتئین‌های کربوهیدرات این مکمل ورزشی برای تأمین انرژی بدن بسیار مناسب است. درصورتی‌که این میزان از کربوهیدرات در بدن به‌اندازه نیاز تأمین نشود می‌تواند باعث مشکلاتی چون پایین آمدن مقاومت بدن، خستگی، دردهای عضلانی و سوزانده شدن پروتئین شود.

درصورتی‌که پروتئین به‌عنوان سوخت در بدن استفاده شود فقط حدود ۱۳ درصد از آن تبدیل به انرژی می‌شود و به علت ساختار تراکمی پروتئین حجم بدن کم می‌شود. مصرف کربوهیدرات از این موضوع جلوگیری می‌کند.

مزایا و معایب مکمل ورزشی کربوهیدرات

کاربرد و مزایای پروتئین کربوهیدرات برای بدن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • جلوگیری از دردهای عضلانی
  • جلوگیری از خستگی و بی‌حالی
  • بالابردن مقاومت بدن در مقابل بیماری‌ها
  • بهتر کردن عملکرد مغز

قاعدتاً کاربردهای پروتئین کربوهیدرات بیشتر از موارد ذکر شده است و مزایا بیشتری برای بدن دارد.

نکته‌ای که همیشه باید مدنظر قرارداد این است که مصرف زیاد حد هر مکمل باعث بروز مشکلاتی می‌شود و معایب ناشی از مکمل‌های ورزشی کربوهیدرات فقط ناشی از استفاده بیش از حد آن است و باید اعتدال در مصرف را همیشه باید مدنظر قرارداد. در هنگام خرید مکمل ورزشی کربوهیدرات حتماً به تاریخ مصرف آن دقت کنید.

کربوهیدرات در چه مواد غذایی است؟

کربوهیدرات به شکل طبیعی در انواع مواد غذایی وجود دارد. در انواع سبزیجات، میوه‌ها، غلات کامل، سبوس و محصولات لبنی می‌توان شکل‌های مختلفی از کربوهیدرات یا یافت. در بعضی از غذاهای بسته‌بندی‌شده مانند نوشیدنی‌های انرژی‌زا و شیک‌های پروتئین هم می‌توان کربوهیدرات یافت.

کاربرد مکمل‌های کربوهیدرات

مکمل‌های ورزشی همانند سوخت برای بدن عمل می‌کنند. انرژی موردنیاز سلول‌ها را تأمین می‌کنند و باعث می‌شوند که ورزشکار توانایی بیشتری داشته باشد. از دیگر کاربرد پروتئین کربوهیدرات جلوگیری از گشنگی است که ورزشکار احساس ضعف نکند و برای مدت طولانی‌تری ادامه دهد.

مصرف پروتئین کربوهیدرات

برای مصرف این مکمل ورزشی باید به زمان و مقدار موردنیاز بدن توجه کرد تا بهترین بازخورد از مصرف این مکمل را داشت. زمان مصرف پروتئین کربوهیدرات باید نیم ساعت تا یک ساعت قبل از زمان ورزش باشد تا جذب بدن شود. بین زمان ورزش‌کردن هم زمان مناسبی برای استفاده است. درصورتی‌که ورزش نمی‌کنید یا روزهایی که به باشگاه نمی‌روید مصرف این پروتئین در وعده صبحانه به تأمین مواد موردنیاز بدن کمک می‌کند.

انواع کربوهیدرات

کربوهیدرات‌ها به سه نوع ساده، مرکب و پیچیده تقسیم می‌شوند.

کربوهیدرات ساده از فروکتوز و گلوکوز تشکیل شده. گلوکوز به‌عنوان قند خون شناخته می‌شود و در اکثر میوه‌ها وجود دارد. کربوهیدرات پیچیده در غلات، سیب‌زمینی، نان و برنج موجود است. مصرف کربوهیدرات پیچیده باعث می‌شود دیرتر دچار افت قند خون شده و کمتر احساس گشنگی به ورزشکار دست پیدا کند. کربوهیدرات پیچیده متشکل از گلیکوژن، سلولز و نشاسته است. گلیکوژن به شکل قند در بدن ذخیره می‌شود و نیاز عضلانی را بر طرف می‌کند.

اهمیت استفاده از مکمل ورزشی کربوهیدرات

مصرف کربوهیدرات برای ورزشکاران بسیار مهم است و جلوگیری از سوختن پروتئین می‌کند. نه فقط ورزشکاران بلکه بزرگسال برای تأمین مواد موردنیاز بدن در طول روز نیاز به مصرف این مکمل دارند. درصورتی‌که در حال مصرف داروی خاصی هستید قبل از مصرف این مکمل ورزشی با پزشک خود مشورت کنید. برای مشاوره و خرید مکمل ورزشی کربوهیدرات می‌توانید با متخصصان ما در ارتباط باشید.

محدودیتی برای بانوان باردار برای مصرف این مکمل نیست و حتی روزانه تا ۱۷۵ گرم نیاز به مصرف کربوهیدرات دارند. محدودیت سنی مصرف این مکمل ندارد و برای همه سنین موردنیاز است. برای قشر محصل و دانشجو مصرف این مکمل پیشنهاد می‌شود؛ زیرا باعث بهبود عملکرد مغز می‌شود.

5/5 - (1 امتیاز)
مقالات مرتبط بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Table of Contents