مکمل ورزشی گلوتامین چیست؟

مکمل ورزشی گلوتامین (Sports glutamine supplement)، در بین ورزشکاران و بدنسازان بسیار شناخته شده است. بسیاری از افرادی که در رشته بدنسازی فعالیت دارند، در طول دوران ورزشی خود از این مکمل استفاده می‌کنند. گلوتامین جزو مکمل‌هایی است که به‌صورت مستقیم بر روی عضله‌سازی شما تأثیر خواهد داشت. به همین دلیل از محبوبیت ویژه‌ای نیز برخوردار است. اما شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید این مکمل تنها برای ورزشکاران قابل‌استفاده نیست، بلکه پزشکان نیز در برخی موارد به‌صورت دارو از گلوتامین استفاده می‌کنند. بر همین اساس در ادامه مطالب مجموعه دویتنس به فواید و مضراب استفاده بیش از اندازه این مکمل اشاره می‌کنیم!

مکمل ورزشی گلوتامین چیست؟

بر اساس توضیحاتی که پزشکان درباره‌ی مکمل ورزشی گلوتامین می‌دهند، این مکمل در دسته آمینواسیدهای بسیار مفید برای بدن شما قرار دارد. همان‌طور که می‌دانید حجم بسیار زیادی از بدن شما از عضله ساخته شده است و همان‌طور که گفته شد گلوتامین از عناصر اصلی سازنده عضلات محسوب می‌شود؛ بنابراین لازم است بدانید که حدود 61% از عضلات بدن شما توسط این مکمل ساخته می‌شود.

برخی از ورزشکاران پس از ساعت‌ها تلاش و ورزش دچار ضعف بسیار شدید از ناحیه استقامتی بدن خود می‌شوند. یکی از عوامل این اتفاق کاهش چشمگیر مکمل گلوتامین در بدن شماست. به همین دلیل بسیاری از ورزشکاران برای جبران این مسئله به سراغ مصرف مکمل ورزشی گلوتامین می‌روند.

کاربرد پروتئین گلوتامین

همان‌طور که توضیح دادیم، این آمینواسید نقش بسیار مهمی در فرایند عضله‌سازی بدن شما ایفا می‌کند. حدود 35% از بدن شما توسط این مکمل ورزشی اشباع شده است؛ بنابراین هرگونه اختلال در روند تولید آن قطعاً مشکل‌ساز خواهد بود. اما اگر بخواهیم یکی از کاربردهای بسیار مهم پروتئین گلوتامین را نام ببریم، می‌توانیم به عامل مؤثر برای ازدست‌نرفتن عضله و یا کاتابولیسم اشاره کرد. اما نبود این مکمل ورزشی در بدن شما با نشانه‌هایی همراه خواهد بود:

  • ایجاد نگرانی بی‌مورد
  • کم‌شدن میزان حجم عضلات یا به‌اصطلاح عضله سوزی
  • افزایش میل به پرخوری و شیرینی‌ها
  • کاهش عملکرد سیستم دفاعی بدن

برخی پزشکان از فواید مکمل ورزشی گلوتامین به بهبود عملکرد روده‌ها و معده نیز اشاره کرده‌اند. به‌طورکلی بدن شما تنها زمانی در آرامش قرار خواهد داشت که اختلالی در روند تولید این آمینواسید ایجاد نشود. به‌عنوان‌مثال همان‌طور که گفتیم نبود این مکمل باعث افت سیستم ایمنی بدن خواهد شد. در صورت بروز این مشکل باید منتظر بیماری‌هایی مانند سرطان باشیم.

مزایا و معایب مکمل ورزشی گلوتامین

باتوجه‌به توضیحات داده شده در این زمینه، احتمالاً متوجه نقش کلیدی این مکمل در بدن خود شده‌اید. اما برای آگاهی بیشتر شما عزیزان به فواید بیشتری از مکمل ورزشی گلوتامین اشاره خواهیم کرد:

  • تأثیر مثبت بر روی سیستم گوارشی بدن

اکثریت بیماری‌های که در سیستم گوارشی بدن شما اتفاق می‌افتد با این مکمل ارتباط بسیار مستقیمی دارد. مشکلاتی از قبیل سندروم روده تحریک‌پذیری و کولیت زخمی جزو این موارد خواهند بود. دویتنس به شما مصرف مکمل ورزشی گلوتامین را پیشنهاد می‌کند.

  • سرعت بخشیدن به بهبودی زخم

برخی افراد دچار بیماری‌های خودایمنی مانند پسوزیاریس هستند. این بیماری از بهبود سریع زخم‌ها جلوگیری می‌کند. اما مصرف به‌موقع مکمل ورزشی گلوتامین از تشدید این بیماری جلوگیری کرده و شما را تا مرز بهبودی کامل پیش خواهد برد.

  • افزایش سرعت عضله‌سازی در بدن ورزشکاران

اکثر ورزشکاران به‌خصوص افرادی که در ورزش بدنسازی مشغول هستند، در بازه زمانی مشخص دچار عضله سوزی سریع می‌شوند. در این زمان مصرف به‌موقع گلوتامین باعث افزایش روند عضله‌سازی در بدن خواهد شد. در نتیجه ورزشکار در زمان انجام ورزش‌های قدرتی نگران افزایش متابولیسم بدن خود نخواهد بود.

  • افزایش فرایند چربی‌سوزی

تحقیقات نشان می‌دهد کسانی که از مکمل ورزشی گلوتامین استفاده می‌کنند، هورمون HGH یا هورمون رشد بیشتری نسبت به سایرین ترشح خواهند کرد. در نتیجه میزان سوخت‌وساز در بدن نیز افزایش پیدا می‌کند. اغلب بدنسازانی که قصد کات عضلانی را دارند از این نوع مکمل در طول روز مصرف می‌کنند.

قیمت مکمل ورزشی گلوتامین

طبق توضیحات داده شده درباره گلوتامین، مکمل ورزشی گلوتامین فراوان‌ترین آمینواسید موجود در جریان خون شما محسوب می‌شود. اغلب افراد این آمینواسید را از طریق پروتئین‌های حیوانی و گیاهی در طول روز جذب می‌کنند. اما گاهی اوقات این میزان کافی نخواهد بود. در نتیجه باید به سراغ مصرف حاشیه‌ای آن بروید. اگر شما هم به‌عنوان فردی بدنساز قصد مصرف مکمل ورزشی گلوتامین را دارید، می‌توانید این مکمل را با قیمتی کامل به‌صرفه از طریق سایت دویتنس خریداری نمایید.

نقش مکمل ورزشی گلوتامین در بدنسازی

مکمل ورزشی گلوتامین جزو دسته مکمل‌هایی است که در ساخت بلوک‌های پروتئینی بدن افراد ورزشکار بسیار مؤثر است. توصیه می‌شود افرادی که به‌صورت حرفه‌ای ورزش بدنسازی را دنبال می‌کنند حتماً از این مکمل برای خود تهیه کرده و رژیم غذایی کاملی برای خود مهیا نمایند.

آیا مکمل ورزشی گلوتامین باعث افزایش وزن خواهد شد؟

 خیر این مکمل ورزشی نه‌تنها افزایش وزنی را کاهش می‌دهد، بلکه به فرایند عضله‌سازی در بدن شما کمک زیادی خواهد کرد.

امکان خرید مکمل ورزشی گلوتامین از سایت وجود دارد؟

بله شما از طریق برقراری ارتباط با همکاران ما در سایت دویتنس، محصول موردنظر خود را سفارش داده و در کمترین زمان ممکن آن را تحویل بگیرید.

Rate this post
مقالات مرتبط بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Table of Contents