دکستر جکسون

دکستر جکسون (Dexter Jackson) در سال ۱۹۶۹در ایالت فلوریدای آمریکا به دنیا آمد. وی با قدی حدود 168 سانتی‌متر توانست با استفاده از تمرینات ورزشی حرفه‌ای و رژیم غذایی مناسب در حجم دهی به عضلات خود بسیار موفق عمل کند. تا جایی‌که چندین بار موفق به اخذ مقام‌های قهرمانی در مسابقات مستر المپیا و آرنولد کلاسیک شد. در ادامه همراه ما باشید تا با این قهرمان بدنسازی بیشتر آشنا شوید. هرکدام از بدنسازها ممکن است تیپ بدنی متنوعی داشته باشد.

بیوگرافی دکستر جکسون

دکستر جکسون با نام مستعار بلید در ۲۵ ماه نوامبر در جکسون ویل ایالت فلوریدای آمریکا چشم به جهان گشود. وی در حال حاضر در جک اسنوویل فلوریدا زندگی می‌کند و در طول حیات خویش موفق شده با شرکت در مسابقات پرورش اندام مختلف عناوین قهرمانی متعددی را کسب نماید. دکستر جکسون یکی از انواع بدنساز های حرفه ای و محبوب بوده است.

قد جکسون ۱۶۸ سانتی‌متر و وزن او در حالت عادی ۱۰۷ کیلوگرم است. البته برای شرکت در مسابقات وزن خود را به ۹۸ کیلوگرم می‌رساند. به خاطر بدن تراشیده این قهرمان بدنسازی، دوستداران و طرفدارانش لقب The Blade را که به معنی شمشیر یا تیغ است، به او داده‌اند.

افتخارات کسب شده توسط دکستر جکسون

اولین تجربه قهرمانی دکستر جکسون در سال ۱۹۹۹ میلادی بود که توانست در مسابقات آرنولد کلاسیک رتبه هفتم را کسب کند. پس از قرار گرفتن در این جایگاه، آقای تیغ توانست در همان سال در مسابقات شب قهرمانان فدراسیون بین‌المللی مقام سوم را به دست آورد و در مستر المپیا نیز نفر نهم شود.

تمرینات بدنسازی دکستر جکسون ادامه پیدا کرد تا این‌که در سال ۲۰۰۷ میلادی  موفق به اخذ جایگاه سوم در مسابقات مستر المپیا شد. روند موفقیت‌های او ادامه پیدا کرد تا قهرمانی دکستر جکسون در مسترالمپیا ۲۰۰۸ به وقوع پیوست و توانست مجسمه ساندو را از آن خود کند. کسب مقام‌های قهرمانی پی‌درپی باعث شهرت آقای تیغ و چاپ عکس او در صفحه اول مجلات شد.

افتخارات دکستر جکسون تا ۲۰۲۰ ادامه پیدا کرد و این مرد خستگی ناپذیر موفق شد که در این سال مقام دوم مسابقات آرنولد کلاسیک را به خود اختصاص دهد. در این سال جکسون از مسابقات حرفه‌ای  خداحافظی کرد و اکنون در سن ۵۰ سالگی رکورددار بیشترین تعداد مدال مسابقات بدنسازی در کل جهان است.

زندگی خصوصی دکستر جکسون

دکستر جکسون قهرمان مستر المپیا در یک خانواده پرجمعیت در ایالت فلوریدای آمریکا به دنیا آمد. از همان ابتدا به ورزش علاقه بسیاری داشت؛ به طوری‌که در دبیرستان به عضویت تیم فوتبال مدرسه درآمد. اما پس از مدتی متوجه شد که فوتبال ورزش محبوب او نیست. بنابراین آن را رها کرد و از سن ۲۰ سالگی به طور حرفه‌ای به بدنسازی پرداخت.

این قهرمان مستر المپیا نخست از راه آشپزی کسب درآمد می‌کرد و در کنار آن اوقاتی را به ورزش بدنسازی اختصاص می‌داد. به خاطر  جثه خاصی که داشت، دوستانش به او پیشنهاد کردند که در مسابقات محلی پرورش اندام شرکت نماید. شرکت در این رقابت‌ها باعث شد که جکسون انگیزه پیدا کند به طور حرفه‌ای ورزش بدنسازی را انجام دهد. شاید بتوان گفت که لایف استایل شخصی زندگی جکسون یکی از راه های پیشرفت او بوده است.

تمرینات ورزشی جکسون

آمادگی بدنی این قهرمان حاکی از تمرینات سختی است که روزانه انجام می‌دهد. از جمله تمرینات دکستر جکسون می‌توان به جلو بازو لاری، جلو بازو هالتر خمیده، پشت بازو هالتر خوابیده با دستگاه، پشت بازو طناب کش، پشت بازو کششی با دستگیره و… اشاره کرد. تمرین دکستر جکسون طبق برنامه زمانی و تعداد خاصی انجام می‌گرفت.

رژیم غذایی دکستر جکسون

دکستر جکسون در طول سال‌ها فعالیت حرفه‌ای در زمینه بدنسازی، رژیم غذایی خود را با دقت خاصی انتخاب می‌کرد. قطعا یک بدنساز حرفه ای نیاز به مکمل های ورزشی، انجام انواع ورزش ها و شاید ماساژ هم داشته باشد. دکستر همواره یک مکمل با فرمول خاص را روزانه مورد استفاده قرار می‌داد. این وعده مکملی در تغذیه دکستر جکسون حدود ۷۳ درصد پروتئین داشت و از مواد زیر تشکیل شده بود:

  • آب یک پیمانه
  • کره بادام زمینی دو قاشق غذاخوری
  • مکمل ورزشی وی یک پیمانه
  • یک پاکت MRP که دارای پروتئین، کربوهیدرات و چربی است.

رکوردهای آقای تیغ

دکستر جکسون در طول عمر ورزش حرفه‌ای خود رکوردهای شگفت‌انگیزی کسب کرد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • کسب رکورد ۲۹ مرتبه عنوان بدنسازی
  • کسب رکورد ۵ بار قهرمانی در مسابقات آرنولد کلاسیک در سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵ میلادی
  • در تمام جهان تنها سه بدنساز موفق شدند که علاوه‌بر مسابقات مستر المپیا در رقابت‌های آرنولد کلاسیک نیز به قهرمانی برسند که یکی از آن سه نفر جکسون افسانه‌ای است.
  • کسب رکورد ۲۱ مرتبه شرکت در مسابقات مستر المپیا
  • آقای تیغ تنها بدنسازی است که موفق شده در رقابت های Mr. Olympia و Masters Olympia مقام قهرمانی را از آن خود کند.

مشاوره آنلاین در سایت دویتنس

در این مقاله تلاش کردیم که زندگی قهرمان افسانه‌ای بدنسازی دکستر جکسون بپردازیم. چنانچه شما نیز جزء علاقه‌مندان به پرورش اندام هستید، می‌توانید از طریق سایت با کارشناسان مجموعه دویتنس ارتباط برقرار کرده و از امکان مشاوره آنلاین برای انتخاب رژیم غذایی برخوردار شوید.

دکستر جکسون کیست؟

دکستر جکسون یا همان آقای تیغ قهرمان رقابت‌های مستر المپیا در سال ۲۰۰۸ است که توانست بر رقبای خود چیره شده و مجسمه ساندو را از آن خود کند.

دکستر جکسون چند بار موفق به اخذ عنوان قهرمان بدنسازی شد؟

جکسون در طول سال‌ها فعالیت حرفه‌ای خود در ورزش پرورش اندام ۲۹ بار توانست این عنوان را کسب کند و در این زمینه رکورددار است.

Rate this post
مقالات مرتبط بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Table of Contents