ماساژ تایلندی

آیا ماساژ تایلندی برای بدن مفید خواهد بود؟ این سؤالی است که ذهن مخاطبین بسیاری را به خود مشغول کرده است. اغلب کسانی که به دنبال روش‌های مدرن ماساژدرمانی هستند، در اولین قدم به سراغ ماساژ تایلندی می‌روند. معمولاً افرادی که زیاد می‌نشینند و یا ایستاده کار می‌کنند، دردهای عضلانی بسیاری را تجربه می‌کنند. شاید کمی عجیب باشد؛ ولی ماساژ تایلندی و یا سایر انواع ماساژ نظیر ماساژ با روغن، ماساژ با سنگ می‌تواند درمان مناسبی برای این‌گونه افراد باشد. 

ماساژ تایلندی چه کاربردی دارد؟

اگر بخواهیم به تاریخچه‌ی این ماساژ بپردازیم، باید بگوییم که قدمت این نوع ماساژ نسبت به سایر روش‌ها بسیار طولانی‌تر است. شاید حتی جزو نخستین روش‌ها باشد. درگذشته از این روش ماساژدرمانی به‌عنوان یوگا نیز استفاده می‌شده است. به همین دلیل ماساژ تایلندی به نام یوگای تنبل نیز شناخته می‌شود. 

در یوگای کمکی و یا یوگای تنبل فرد درمانگر حرکات یوگا را در زمان کشش عضلات بر روی دست و یا پای فرد موردنظر اعمال می‌کند. به همین دلیل یوگای تایلندی ترکیبی از حرکات یوگا و ماساژ تایلندی است. 

افرادی که به یادگیری ماساژ تایلندی علاقه‌مند هستند، در ابتدا باید تمامی تکنیک‌های مربوط به نقاط غیرفعال را بیاموزند. این تکنیک‌ها به درمانگر کمک می‌کند که راحت‌تر عضلات فرد موردنظر را تحریک کند. قطعاً تمامی این راه‌حل‌ها در افزایش آرامش بدنی و همچنین انعطاف‌پذیری عضلات مؤثر خواهد بود.

کسانی که به سراغ ماساژ تایلندی می‌روند این را می‌دانند که با ماساژِ سخت و پرتکاپو روبرو خواهند شد. زیرا در این نوع ماساژ برخلاف سایر روش‌های ماساژدرمانی، درمانگر از تمام نیروهای خود برای تحریک عضلات دست‌وپای مخاطب استفاده خواهد کرد. 

آیا ماساژ تایلندی انواع مختلفی دارد؟

همان گونه که قبلاً و در مقاله های ورزشی سایت دویتنس برای شما توضیح دادیم، ماساژ روش‌ها و انواع گوناگونی دارد. افراد معمولاً باتوجه‌به نیاز و سلیقه شخصی به سراغ این روش‌ها می‌روند. به همین دلیل بهتر است قبلاً از اینکه روش ماساژ را انتخاب کنید، اطلاعات لازم در این زمینه را به دست آورید. از همین رو در ادامه شما را با انواع مختلف ماساژ تایلندی آشنا خواهیم کرد:

  • ماساژ تایلندی از طریق پاها

اغلب کسانی که از روش درمانی ماساژ استفاده می‌کنند، می‌دانند که کف پا نقاط مختلفی وجود دارد که با تمام بدن در ارتباط هستند. تحریک هر یک از این نقاط می‌تواند به تسکین درد شما کمک کند. اغلب درمانگر از طریق کف پا، میزان گردش خون و انرژی اضافی را در بدن شما کنترل می‌کند.

  • ماساژ تایلندی از طریق صورت

از این نوع ماساژ معمولاً برای بانوان بیشتر استفاده می‌شود. زیرا درمانگر با استفاده تحریک تمام عضلات صورت گردش خون در زیرپوست را منظم می‌کند. در نتیجه زیبایی و شفافیت پوست به فرد موردنظر باز می‌گردد. 

  • ماساژ تایلندی با استفاده از داروهای گیاهی

اغلب افرادی که با دردهای مفصلی و یا عضلانی برای ماساژ مراجعه می‌کنند، ماساژ تایلندی با استفاده از داروهای گیاهی به آنها پیشنهاد خواهد شد. زیرا روغن‌های مخصوص ماساژ تایلندی باعث برطرف سموم از بدن شده و حرکت خون در مفاصل و ماهیچه‌ها را بهبود می‌بخشد.

مزایای استفاده از ماساژ تایلندی نسبت به سایر روش‌های ماساژدرمانی

همان‌طور که در قسمت قبل به شما توضیح دادیم، ماساژ تایلندی امروزه جزو موارد درمانی برای بسیاری از بیماری‌ها مطرح می‌شود. زیرا این نوع ماساژ به طور مستقیم با گردش خون و غدد لنفاوی بدن بیمار در ارتباط است. ماساژ حتی می تواند در لایف استایل افراد قرار بگیرد و به عنوان عملکردی ماهانه و مرتب انجام شود. در نتیجه ماساژ این نقاط می‌تواند در انتقال مواد مغذی و اکسیژن‌رسانی از طریق خون نیز مؤثر باشد. اما به‌طورکلی سایت دویتنس قصد دارد کاربردهای بیشتری از این ماساژ را برای شما مطرح نماید:

  1. بهبود حرکت عضلات و ماهیچه‌ها

باتوجه‌به میزان فشار و حساسیت حرکات کششی در ماساژ تایلندی، قطعاً یکی از نقطه هدف‌های بسیار مهم بهبود عملکرد کلی حرکت اندام‌ها است. زیرا هرچقدر شما بدن انعطاف‌پذیرتری داشته باشید، در طول زندگی کمتر دچار دردهای مفصلی و عضلانی خواهید شد.

  • تحریک اعصاب اتونومیک

اغلب افرادی که دچار گرفتگی شدید عضلانی می‌شوند، دچار ضعف در عصب اتونومیک هستند. ماساژ تایلندی با آزادسازی عضلات از طریق حرکات کششی، در مرحله نخست به متعادل‌سازی این عصب کمک می‌کند. البته این عصب می‌تواند در سایر نقاط بدن شما نیز مؤثر باشد.

  • بهبود عملکرد ریه‌ها

تمرین تنفس در انواع ماساژها به‌خصوص ماساژ تایلندی، یکی از مهم‌ترین راه‌حل‌ها برای بهبود عملکرد ریه‌ها است. زیرا دم و بازدم طولانی باعث رسیدن اکسیژن به تمام بدن شما خواهد شد.

چه کسانی امکان استفاده از ماساژ تایلندی را ندارند؟

ماساژ تایلندی و یا انواع دیگر ماساژها جزو درمان‌های بی‌خطر برای افراد محسوب می‌شوند. بااین‌حال بهتر است که تمام مواردی که ممکن است مخاطب را در طول زمان دچار مشکل کند در نظر بگیریم. در صورت داشتن بیمارانی با شرایط ذیل بهتر است از استفاده از ماساژ تایلندی برای آن‌ها اجتناب نمایید:

  • افرادی که دچار فشارخون بسیار بالایی هستند.
  • زنان باردار و یا شیرده
  • کسانی که از بیماری سرطان رنج می‌برند.
  • افراد کهن‌سال که بیماری آرتروز مبتلا هستند.

باتوجه‌به توضیحات داده شده امیدواریم بتوانید به‌راحتی نوع ماساژ خود را انتخاب کرده و از آن لذت ببرید. بااین‌وجود اگر در انتخاب گزینه موردنظر خود دچار چالش شدید، می‌توانید از طریق مشاوره آنلاین و رایگان ورزشی با ما در سایت دویتنس ارتباط برقرار کرده و ماساژ تایلندی یا سایر انواع ماساژ را برای خود انتخاب کنید. 

Rate this post
مقالات مرتبط بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Table of Contents