ماساژ با سنگ

از گذشته ماساژدرمانی جزو روش‌هایی برای بهبود عملکرد کلی بدن استفاده می‌شده است. دراین‌بین می‌توان به روش‌هایی مانند ماساژ با روغن، ماساژ تایلندی و یا ماساژ با سنگ داغ نیز اشاره کرد. در مقاله امروز در سایت دویتنس قصد داریم شما را با مزیت‌ها و محدودیت‌های رو ماساژ با سنگ داغ آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید.

تاریخچه ماساژ با سنگ

باتوجه‌به کتب تاریخی قدمت این روش درمانی از ماساژها به هزاران سال قبل در دوره بومیان آمریکا برمی‌گردد. در آن دوران از سنگ‌های داغ به‌عنوان ابزاری برای کاهش دردهای عضلانی استفاده می‌شده است. اما به دلیل فواید بسیار زیاد این روش سنتی، ماساژ با سنگ داغ راه عبوری به روش‌های درمانی مدرن نیز پیدا کرد. ماساژ می تواند یک بخشی از لایف استایل ماهانه شما باشد.

امروزه ماساژ با سنگ از طریق آریزونا و با نام ماری نلسون نیز انجام می‌شود. جالب است بدانید که فردی به نام خانم نلسون کاملاً تصادفی توانست به توسعه روش ماساژ با سنگ داغ کمک زیادی کند. او برای افزایش سطح آگاهی مردم از این روش تصمیم گرفت به‌تمامی نقاط در سطح جهان سفرکرده و این روش را به همه نشان دهد. 

آشنایی با ماساژ با سنگ داغ

از همان دوران قدیم از روش ماساژدرمانی با استفاده از سنگ‌های داغ برای افزایش تمرکز ذهنی و حفظ بیشتر آرامش استفاده می‌شده است. البته شما باتوجه‌به سلیقه و نیاز خود می‌توانید از سایر روش‌های ماساژ مانند ماساژ با روغن و یا ماساژ تایلندی نیز استفاده نمایید. اما برای انتخاب راحت‌تر باید اطلاعات لازم را درباره انواع ماساژ داشته باشید.

اگر قصد دارید برای افزایش آرامش ذهنی و جسمی به سراغ یکی از انواع ماساژ بروید، پیشنهاد دویتنس به شما ماساژ با سنگ خواهد بود. این روش به دلیل گسترش حرارت در زمان ماساژ باعث رفع هرگونه انقباضات غیرعادی در ماهیچه‌ها خواهد شد. این موضوع می‌تواند در افزایش سلامت روحی و جسمی شما نیز تأثیرگذار باشد.

امروزه علم فیزیوتراپی نیز به سراغ این روش سنتی آمده است. هنوز هم در بین مردم افراد ناآگاهی وجود دارند که فکر می‌کنند این روش ماساژ در فیزیوتراپی با درد و یا سوزش پوست همراه است. درصورتی‌که خلاف این به بیشتر مردم ثابت شده است. اغلب در این روش از سنگ‌های مخصوص با خواص درمانی استفاده شده و این سنگ‌ها فقط تا دمای 110 فارنهایت گرم خواهند شد.

سنگ‌های اغلب در ماساژدرمانی از آن استفاده می‌شود به صور منحصربه‌فرد و از گروه سنگ‌های آتشفشانی، مرمر و سالت هستند. این سنگ‌های معمولاً در جوار رودخانه‌ها بیشتر یافت خواهند شد. اما سنگ سالت در ماساژدرمانی بیشتر دارد. زیرا به دلیل وجود آهن فراوان در این سنگ حرارت به‌خوبی در آن حفظ خواهد شد. جالب است بدانید که در نظر متخصص های حوزه ماساژ با سنگ، می توان برای هر نوع تیپ بدنی، ماساژ مربوط به خود را داشت.

چگونگی اجرای روش ماساژ با سنگ

برای آشنایی بیشتر با این روش درمانی بهتر نحوه اجرای ماساژ با سنگ را بهتر بشناسید. قبل از هر چیز باید بدانید که روش به‌صورت برهنه انجام می‌گیرد. قبل از شروع ماساژ تراپیست و یا ماساژور سنگ‌هایی مانند سالت و یا مرمر را درون آب گرم قرار داده تا به حرارت مدنظر برسند. سپس سنگ‌های موردنظر را به روغن مخصوص آغشته کرده و بر روی نقاط مختلف بدن قرار می‌دهند. 

 باید بدانید فردی که این روش را اجرا می‌کند باید با تکنیک‌های مهم و کلیدی ماساژ آشنا باشد. اغلب نقاط مهم در ماساژ دو طرف کتف و ستون فقرات، انگشت پا و دست و یا ماهیچه‌های ضربان‌دار است. این نقاط تراپیست و بیمار را به هدف اصلی نزدیک‌تر خواهد کرد. پس از اتمام تمام این مراحل ماساژور با استفاده از سنگ مرمر یخ به بدن بیمار شوک وارد کرده و دما را به نقطه تعادل می‌رساند. 

ماساژ با سنگ چه فوایدی برای افراد خواهد داشت؟

همان‌طور که در قسمت قبل توضیح دادیم، ماساژ با سنگ داغ قادر است حرارت را به طور مستقیم به عضلات و یا سایر اعضای بدن شما برساند که این موضوع می‌تواند در میزان گردش خون و یا گرفتگی عضلات بسیار مؤثر باشد. هرچقدر گردش خون در بدن شما مرتب‌تر باشد، قطعاً سلامتی بدنی بیشتری نیز خواهید داشت. بااین‌وجود این روش مزایای دیگری نیز برای سلامتی شما خواهد داشت که ما در سایت دویتنس به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • درمان گرفتگی عضلات به‌خصوص در ناحیه کمر
  • کنترل و بهبود بیماری آرتروز
  • خاصیت ضد تنش و استرس
  • بهبود عملکرد قلب و رگ‌ها
  • بهبود عملکرد اعضای داخلی

چه کسانی امکان استفاده از روش ماساژ با سنگ را ندارند؟

هر یک از روش‌های ماساژدرمانی ممکن است برای برخی از افراد محدودیت داشته باشد. تمامی روش‌های ماساژ ازجمله ماساژ با روغن، ماساژ تایلندی و یا ماساژ با سنگ برای بانوان باردار ممنوع است. زیرا ممکن انقباضات بارداری را افزایش داده که این هم برای سلامت جنین و هم سلامت مادر مضر خواهد بود.

همچنین افرادی که در معرض بیماری سرطان قرار دارند، همچنین بیماران دیابتی و کودکان نیز امکان استفاده از این روش‌های درمانی را ندارند. اما برخی بیماری‌ها نیز هستند که ممکن است با استفاده از روش‌های ماساژ تشدید شوند. از جمله این بیماری‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • افراد مبتلا به واریس
  • انواع میگرن و یا سردردهای مزمن
  •  بیماری صرع
  • افراد دچار زخم‌های باز پوستی

اگر شما هم به روش‌های درمانی نظیر ماساژ با سنگ داغ علاقه‌مند هستید و اطلاعات لازم درباره آن را ندارید، می‌توانید از طریق مشاوره آنلاین ورزشی در سایت دویتنس اطلاعات لازم درباره انواع ماساژ را کسب کرده و از آن برای بهبود بیماری‌های خود استفاده نمایید.

Rate this post
مقالات مرتبط بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Table of Contents