چگونه صبح زود بیدار شویم؟

نحوه بیدار شدن شما در هر‌روز و روال روزانه‌ای که دارید در میزان موفقیت شما در تمام جنبه‌های زندگیتان به طور قابل ملاحظه‌ای تاثیرگذار است. صبح‌های متمرکز، پربار و موفق، روزهای متمرکز پربار و موفق را در پی خواهند داشت. صبح‌های نامتمرکز، بی‌ثمر و معمولی، روزهای نامتمرکز، بی‌ثمر و معمولی را در پیش خواهند داشت که در نهایت منجر به زندگی نه‌چندان جالب معمولی می‌شود. شما به راحتی با تغییر نحوه‌ بیدارشدنتان در صبح می‌توانید خیلی سریع همه جنبه‌های زندگیتان را متحول کنید. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که صبح با شنیدن زنگ ساعت، آن را خاموش کرده و دوباره می‌خوابید ادامه این مطلب را از دست ندهید. مجموعه دویتنس، راهکارهایی را برای صبح زود بیدارشدن به شما ارائه می دهند. در ادامه با یک راهکار عالی به این سوال پاسخ می‌دهیم که چگونه صبح زود بیدار شویم؟

5 راهکار برای صبح زود بیدارشدن

مرحله‌ اول: قبل از خواب خواسته‌هایتان را مشخص کنید.

اولین نکته برای بیدار شدن این است که به یاد داشته باشید اولین فکر شما در صبح معمولاً آخرین فکر شما قبل از خوابیدن است. به عنوان مثال، همه ما شب‌هایی را تجربه کرده‌ایم که از شدت هیجان و اشتیاق برای فرا رسیدن فردا صبح نتوانسته‌ایم بخوابیم. جدا از اینکه آن روز جشن سال نو باشد یا رفتن به تعطیلات، شروع شغل جدیدتان و یا اردوی مدرسه؛ به محض اینکه ساعت زنگ می خورد، شما با اشتیاق از خواب بیدار می‌شوید.

از سوی دیگر اگر آخرین فکرتان قبل از خواب این باشد: اوه؛ امشب فقط می‌توانم شش ساعت بخوابم و فردا خسته و خواب آلودم، صبح پس از زنگ خوردن ساعت، واکنش شما این است: وای چقدر زود شش ساعت گذشته و من بازم می خوام بخوابم. سوال این‌جاست که در این شرایط و با وجود زمان ناکافی برای خوابیدن، چگونه صبح زود بیدار شویم؟ نکته‌ مهم این است که هر شب قبل از خواب به طور آگاهانه یک انتظار مثبت فراهم کنید. اگر کمی دیرتر به تختتان رفتید نگران نباشید! قرار نیست کل روز بعدی خود را از دست بدهید. با برنامه‌ریزی مناسب می‌توانید بی‌خوابی را در روزهای بعدی جبران کنید.

مرحله‌ دوم: ساعت را از تخت دور کنید.

ساعت زنگ‌دار یا موبایلتان را دور از تخت خواب قرار دهید. این باعث می‌شود که شما از تخت بیرون بیایید و بدن خود را حرکت دهید. حرکت باعث ایجاد انرژی می‌شود و این امر به شما کمک می‌کند که از خواب بیدار شده و سرحال شوید. اما اگر ساعت زنگ‌دار را در کنار تخت خود قرار دهید، هنگامی که  زنگ ساعت را قطع می‌کنید  شما در خواب جزئی هستید و این باعث می‌شود به خواب ادامه دهید و یا به سختی از خواب بیدار شوید. غلت زدن، خاموش کردن ساعت و ادامه خواب؛ همه ما این سه مرحله را تجربه کرده‌ایم.

اینکه خودتان را مجبور کنید تا از تخت بیرون بیایید و ساعت را خاموش کنید، خود انگیزه بیداری شما را از سطح ۱ به  ۲ یا ۳ می‌رساند. با این حال احتمالا احساس خواب آلودگی خواهید داشت پس سریع‌تر به سراغ مرحله سوم بروید.

مرحله سوم: دندان هایتان را مسواک بزنید.

به محض اینکه از تخت بیرون آمدید و ساعت را خاموش کردید به دستشویی بروید. دندان‌هایتان را مسواک و کمی آب سرد یا گرم به صورتتان بزنید. با این کار انگیزه بیداری شما به سطح ۴ می‌رسد.

مرحله چهارم: یک لیوان آب بنوشید.

بسیار مهم است که در روز اولین کاری که انجام می‌دهید نوشیدن آب باشد. پس از ۶-۸ ساعت بدون آب بودن، به طور طبیعی بدن خشک می‌شود و همین کم آبی، خود دلیلی برای خستگی می‌شود. اغلب هنگامی که احساس خستگی می‌کنیم بیشتر نیازمند آب هستیم؛ نه خواب بیشتر. با یک لیوان آب شروع کنید. حتی می‌توانید در کنار تخت خود آب بگذارید تا در کمترین زمان بعد از بیداری بدن را از خشکی نجات دهید. حالا انگیزه بیداری به سطح ۵ رسیده است.

*با اضافه کردن مقداری لیموی تازه به اولین لیوان آب صبحگاهی علاوه بر جبران کمبود آب می‌توانید به عملکرد سیستم بدنی و شادابی پوست و… نیز کمک کنید.

مرحله‌ پنجم: لباس بپوشید و یا اینکه دوش بگیرید.

مردم در این مرحله به دو گروه تقسیم می‌شوند. اولین گروه، عده‌ای هستند که با ورزش سطح انرژی بالاتری به‌دست می‌آورند و در این مرحله پوشیدن لباس‌های ورزشی خود را انتخاب می‌کنند. دسته دیگر با دوش گرفتن افزایش انرژی بیشتری احساس می‌کنند و این گزینه را انتخاب می‌کنند. در هر صورت انجام هر دوی این فعالیت‌ها برای آغاز روز عالی‌ست و سطح انرژی بیداری را به ۶ می‌رساند.

با این چند قدم ساده سطح انرژی بیداری از وقتی که ساعت زنگ خورد تا پایان این مراحل از۱ به ۶ رسید. حالا  شرایط خیلی بهتر است و شما یک روز عالی را شروع کرده‌اید. با انجام این مراحل روزتان به خوبی آغاز شده و فعال‌تر و پربارتر از همیشه ادامه پیدا می‌کند. صبح‌های مفید، روزهای فعال و مفید را می‌سازند و به دنبال آن هفته‌ها، ماه‌ها و سال‌های مفید و ارزشمند که دستاوردهای خوبی را به ارمغان خواهند آورد. همین فرصت‌ها انسان های موفق را مشخص خواهند کرد. در آخر اینکه طولانی‌ترین سفرها هم از اولین قدم شروع می‌شوند. امیدواریم با انتخاب‌های درست بهترین‌هارو به‌دست بیارید.

5/5 - (1 امتیاز)
مقالات مرتبط بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Table of Contents