ویتامین C

مکمل‌ها و ویتامین‌ها یکی از کلیدی‌ترین مواد غذایی برای افراد بدنساز محسوب می‌شوند. ویتامین c جزو ویتامین‌های ضروری در زمان ورزش است؛ بنابراین نحوه جذب و منابع موردنیاز این ویتامین از اهمیت زیادی برخوردار خواهد بود. انواع ویتامین‌ها می‌توانند در درازمدت به عضله‌سازی و چربی‌سوزی فرد ورزشکار کمک زیادی کنند. این ویتامین نه‌تنها در زمان ورزش بلکه در زندگی روزمره افراد نیز باعث بهبود عملکرد سایر اعضای بدن می‌شود. به همین دلیل در ادامه به بررسی خواص و مضرات زیاده‌روی در مصرف ویتامین C و سایر ویتامین‌ها خواهیم پرداخت. مشاوره آنلاین دویتنس به شما کمک می کند تا در صورتی که نیاز به این نوع ویتامین داشتید، در برنامه غذایی خود از آن استفاده کنید.

ویتامین C چه کاربردی در بدن دارد؟

اسکوربیک اسید که اکثر مردم آن را به نام ویتامین C می‌شناسند، جزو ویتامین‌های محلول در آبی است که خاصیت اسیدی دارد. اکثریت دانشمندان شکل ظاهری این ویتامین را به گلوکز تشبیه می‌کنند. اغلب مردم در زمان شیوع بیماری‌های ویروسی به سراغ ویتامین‌هایی مانند C می‌روند. زیرا بررسی‌ها نشان می‌دهد که انواع ویتامین‌ها در زمان بیماری به‌سرعت بهبود فرد موردنظر کمک زیادی می‌کنند. کاربرد های ویتامین c به قدری تاثیرگذار است که برخی از مربی های بدنسازی ذکر کرده اند که بدنسازها در لایف استایل خود از این ویتامین استفاده کنند.

اغلب افراد ویتامین C را در میوه‌هایی مانند پرتقال، نارنگی و یا گریپ‌فروت می‌شناسند. زیرا مرکبات یکی از بهترین منابع غنی شده این ویتامین هستند. در برخی موارد افراد به دلیل نوع فعالیت بدنی و یا تشخیص بیماری‌های خاص نیاز بیشتری به این ویتامین و یا انواع ویتامین‌های پیدا خواهند کرد. در چنین شرایطی می‌توان از مکمل‌های غذایی به‌عنوان جایگزینی مناسب نیز استفاده نمود. این‌گونه موارد معمولاً در ورزشکاران حرفه‌ای و تخصصی بیشتر مشاهده می‌شود. 

خواص ویژه‌ی ویتامین C

هر نوع ویتامین و یا مکمل غذایی در بدن افراد دارای عملکردهایی متفاوتی است. اینکه فرد موردنظر برای چه چیزی این ویتامین‌ها را مصرف می‌کند نکته‌ی حائز اهمیت خواهد بود. اما تحقیقات نشان داده که تمامی ویتامین‌ها اعم از ویتامین C، ویتامین K، ویتامین A و سایر ویتامین‌ها جزو بهترین آنتی‌اکسیدان‌ها در بدن شما هستند. به همین دلیل در دوران خاص زندگی مثل دوران ورزش‌های حرفه‌ای میزان مصرف ویتامین C ویار ویتامین‌ها اهمیت زیادی خواهد داشت.

جالب است بدانید که در بدن تمامی افراد مولکول‌های مخربی به نام ROS وجود دارد. یکی از مهم‌ترین‌های کاربردهای ویتامین C کنترل این‌گونه مولکول‌ها در بدن شماست. مولکول‌های ROS به مولکول‌های فعال اکسیژن نیز گفته می‌شود. این مولکول‌ها می‌توانند باعث اکسیدشدن پروتئین‌ها، لیپیدها و DNA  در بدن افراد شود؛ بنابراین کنترل این مولکول‌ها جزو کلیدی‌ترین وظایف ویتامین C  محسوب می‌شوند.

مولکول‌های ROS در برخی موارد دچار تشدید فعالیت می‌شوند. در این زمان نیاز بدن به ویتامین C  نیز افزایش پیدا می‌کند. زمانی که شما برای عضله‌سازی و یا چربی‌سوزی سریع به سراغ ورزش‌های حرفه‌ای می‌روید، این اتفاق با سرعت بیشتری پیشروی می‌کند. در نتیجه فعالیت این مولکول‌های نیز افزایش پیدا می‌کند. در این‌گونه موارد پزشک و یا مربی‌های متخصص میزان مصرف ویتامین C را افزایش داده تا میزان فعالیت مولکول‌ها را کنترل نمایند. 

اما ویتامین C علاوه بر توضیحات داده شده دارای خواص دیگری نیز است. اگر شما هم جزو کسانی هستید که به‌صورت حرفه‌ای به سراغ بدنسازی رفته‌اند می‌توانید از طریق سایت مجموعه دویتنس این پس از آشنایی با انواع ویتامین‌ها، ویتامین موردنیاز خود را خریداری نمایید:

 • کمک به بازسازی انرژی ازدست‌رفته بدن در زمان فعالیت‌های سنگین ورزشی 

شما به‌عنوان یک فرد معمولی برای رفع نیاز روزانه و سلامت جسمانی خود به میزان مشخصی برای مصرف ویتامین C و انواع ویتامین‌ها نیاز دارید. این میزان نیازمندی در افراد ورزشکار به طور چشمگیری افزایش پیدا خواهد کرد. در این دوران برای حفظ عملکرد سیستم ایمنی و جایگزین‌کردن انرژی ازدست‌رفته بدن به مصرف بیشتر ویتامین C نیاز خواهند داشت.

 • کنترل میزان تولید هورمون‌های مختلف در بدن

اغلب مردانی که در دوران حرفه‌ای ورزش خود به سر می‌برند دچار عدم تعادل در تولید برخی از هورمون‌ها می‌شوند. ویتامین C  جزو ویتامین‌هایی است که می‌تواند سطح کورتیزول را در خون کاهش داده و در مقابل نسبت به تولید تستوسترون در تعادل باشد. این کار به ورزشکار کمک می‌کند که در طول روز سطح انرژی نسبتاً بالایی داشته باشد.

 • حفظ سلامت عضلات

یکی از ویتامین‌هایی که میزان تولید کلاژن را در بدن شما افزایش می‌دهد، مصرف ویتامین C است. همان‌طور که می‌دانید کلاژن باعث استحکام بخشید به مفاصل و عضلات در زمان فعالیت‌های سخت می‌شود. اغلب افرادی که با وزنه‌های سنگین ورزشی در ارتباط هستند، با افزایش احتمال آسیب‌دیدگی نیز روبرو می‌شوند. در نتیجه مصرف ویتامین C در این دوران نیز اهمیت ویژه‌ای دارد.

برای بدنسازی چه مقدار ویتامین C نیاز است؟

بدن در هر برهه‌ی زمانی به میزان مصرف معینی برای ویتامین‌ها نیاز دارد. ویتامین C در مردان بالای 19 سال به میزان 90 میلی‌گرم و در بانوان 75 میلی‌گرم توصیه می‌شود. اما این میزان ویتامین C در افرادی که به‌صورت تخصصی ورزش می‌کنند نیز افزایش پیدا می‌کند. اما باید توجه داشته باشید میزان افزایش مصرف انواع ویتامین‌ها باید طبق نظر متخصص و یا مربی ماهر انجام بگیرد. در غیر این صورت ممکن است با مضراتی در زیاده‌روی مصرف این ویتامین روبرو شوید.

اگر شما جزو افرادی هستید که فعالیت معمولی و نرمال در طول روز دارید، می‌توانید با مصرف مواد طبیعی و میوه‌های مختلف میزان ویتامین موردنیاز بدن را در طول روز تأمین نماید. منابع زیر جزو بهترین منابع تأمین ویتامین C در طبیعت محسوب می‌شوند:

 • طالبی
 • پرتقال
 • کلم‌بروکلی
 • فلفل‌دلمه‌ای سبز
 • کیوی
 • گوجه‌فرنگی
 • توت‌فرنگی
 • تمشک
 • آناناس
 • انبه
 •  پاپایا
Rate this post
مقالات مرتبط بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Table of Contents