ویتامین B

سؤالی که اغلب افراد با آن روبرو هستند این است که بدن ما چه نیازی به مصرف ویتامین B دارد؟ انواع ویتامین‌ها به‌خصوص ویتامین B می‌توانند تأثیرات شگرفی در سیستم کلی بدن شما داشته باشند. این موضوع در افرادی که به‌صورت حرفه‌ای ورزش می‌کنند اهمیت بیشتری دارد. زیرا میزان مصرف انرژی در این افراد نسبتاً به سایرین بیشتر است. اکثریت افراد ویتامین B را به‌عنوان به کمپلکس نیز می‌شناسند. ویتامین ب جزء انواع ویتامین‌های محلول در آبی است که باعث تأثیرات زیادی در عضله‌سازی بدن می‌شود. باتوجه‌به نقش بسیار مهم ویتامین B در بدن دویتنس به شما کمک می‌کند که با این مقاله به آشنایی بیشتری نسبت به ویتامین B پیدا کنید!

بدن به ویتامین B چه نیازی دارد؟

مهم‌ترین سؤالی که ذهن اکثریت افراد را به خود مشغول می‌کند، علت نیاز بدنی ورزشکاران به مصرف انواع ویتامین‌هاست.  ویتامین B در رأس تمامی ویتامین‌ها برای افزایش متابولیسم بدن قرار دارد. امروزه متخصصین از انواع ویتامین‌ها به‌خصوص ویتامین B و برای بهبود عملکردهای ورزشی بدن استفاده می‌نماید. اما اینکه این ویتامین‌ها باعث افزایش میزان قدرت بدنی نیز می‌شود یا خیر سؤالی است که ذهن تمام مراجعه‌کنندگان و را به خود مشغول می‌کند. 

اما جالب است بدانید که ویتامین B می‌تواند میزان انرژی که بدن شما در حین فعالیت‌های بدنی ازدست‌داده را به طرز معجزه‌آسایی جبران نماید. به همین دلیل بهتر است به‌عنوان یک ورزشکار حرفه‌ای در میزان مصرف این ویتامین دقت زیادی داشته باشید. به‌طورکلی ویتامین B  می‌تواند در تولید مجدد پروتئین، کاهش میزان مصرف قند و تولید مجدد سلول‌های بدن تأثیرگذار باشد.

تأثیر ویتامین B در بدنسازی

در بسیاری از مواد ورزشکاران در هر فرایند اجرای تمرین‌های سخت احساس ضعف و کاهش قدرت بدنی را تجربه می‌کنند. در این زمان افراد به سراغ مواد مغذی برای جبران این انرژِی ازدست‌رفته می‌روند. با این کار انرژی و پروتئین زیادی را به‌صورت ناگهانی وارد بدن می‌کنید که اگر عمل سوخت‌وساز به‌درستی انجام نگیرد، تمام این انرژی به‌صورت چربی و یا بافت چربی در بدن ذخیره شده و عضله‌سازی صورت نمی‌گیرد. درست در این زمان است که ویتامین B می‌تواند به داد افراد ورزشکار برسد. 

ویتامین‌های گروه B جزو ویتامین‌هایی هستند که باعث افزایش میزان واکنش‌های شیمیایی در بدن شما خواهند شد. زیرا این ویتامین‌ها در ایجاد واکنش مناسب بین پروتئین‌ها و اسیدآمینه تأثیرگذارند. این موضوع باعث می‌شود که میزان تولید سلول قرمز در بدن کنترل شده و از ایجاد مواردی مانند فشارخون در بدن جلوگیری شود.

یکی دیگر از مهم‌ترین خواص ویتامین B برای بدن شما کنترل عملکرد مغزی است. این ویتامین می‌تواند مغز را نسبت به برخی از فشارهای روانی مقاوم کرده و تمام واکنش‌های دفاعی را کنترل نماید. این موضوع در اثر سوخت‌وساز به‌موقع مواد قندی و کربوهیدرات اتفاق می‌افتد. زیرا هرچقدر سریع‌تر مواد مغذی انرژی آزاد کنند، نیروی بیشتری به مغز می‌رسد. در نتیجه آرامش بیشتری در ذهن برقرار خواهد شد.

موضوع دیگری که اکثریت افراد به آن توجه ندارند، نحوه خون‌رسانی در بدن است. ویتامین B باعث بهبود عملکرد خون‌رسانی در اثر انتقال به‌موقع انرژِی می‌شود. این خاصیت مهم می‌تواند در جبران کم‌خونی و فقر آهن نیز تأثیرگذار باشد. پژوهش‌ها نشان می‌دهد که انواع ویتامین‌ها می‌توانند تولید سلول قرمز نیز مؤثر باشند. هرچقدر میزان خون‌رسانی بدن بیشتر باشد، شما کمتر دچار حس خستگی و یا افسردگی می‌شوید.

آشنایی با انواع ویتامین B

همان‌طور که گفتیم هر یک از ویتامین‌ها مانند ویتامین B، ویتامین C و ویتامین A می‌توانند باعث بهبود عملکرد بدن در زندگی روزمره و دوران ورزشی افراد شود. اما جالب است بدانید که ویتامین B نیز به‌تنهایی از گروهی از ویتامین‌ها تشکیل می‌شود که هر یک از این‌ها دارای وظیفه و تأثیر خاصی در بدن شما هستند. اما به‌طورکلی چیزی که باعث افزایش اهمیت ویتامین B در بدن می‌شود، افزایش متابولیسم و یا سرعت سوخت‌وساز در بدن افراد است. ویتامین ب یکی از ویتامین های موردنیاز بدن است و بهتر است در لایف استایل شما قرار بگیرد. در ادامه با انواع ویتامین های گروه ب آشنا می شویم.

  1. ویتامین B1 

معمولاً افراد ویتامین B1 را با نام تیامین نیز می‌شناسند. این ویتامین جزو اولین نوع از گروه ویتامین‌های B محسوب می‌شود. این ویتامین باقدرت زیادی باعث افزایش سرعت تبدیل غذا به انرژی می‌شود. به همین دلیل اغلب افرادی که به سراغ ورزش‌هایی با فعالیت بدنی زیاد می‌روند، برای افزایش چربی‌سوزی از این ویتامین استفاده می‌کنند. این ویتامین را می‌توان در مواد مغذی مانند تخمه آفتاب‌گردان و یا جوانه گندم نیز پیدا کرد. 

  • ویتامین B2

ویتامین B2 یا همان ریبوفلاوین نیز برای افزایش سوخت‌وساز بدن استفاده می‌شود. اگر در دوران ورزشی خود به این مکمل غذایی نیاز پیدا کردید، می‌توانید به سراغ موادی مانند گوشت‌های ارگانیک، گوشت گاو و قارچ بروید. این منابع می‌توانند ویتامین ازدست‌رفته بدن شما را جبران نمایند.

  • ویتامین B3

نیاسین و یا همان ویتامین B3 جزو ویتامین‌هایی است که علاوه بر افزایش سوخت‌وساز بدن در کنترل و برقراری تعادل سلولی و تولید مجدد DNA نیز مؤثر است. این ویتامین را می‌توان در مواد غذایی مانند ماهی، انواع گوشت‌ها و یا عدس پیدا کرد. 

استفاده از ویتامین ب شاید برای تمامی بدنسازهای حرفه ای موردنیاز نباشد. در نتیجه بهتر است قبل از آن با مشاوره آنلاین و رایگان بدنسازی دویتنس در تماس باشید.

Rate this post
مقالات مرتبط بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Table of Contents