آشنایی با انواع لایف استایل

شناخت انواع لایف استایل (kinds of lifestyles) چه اهمیتی دارد؟ افراد برای زندگی در یک جامعه باید با ارزش‌های آن جا آشنا باشند و بر اساس آن زندگی خود را طراحی کنند. سبک زندگی هر شخص طبق سلیقه و فرهنگ خانوادگی و جامعه‌ای که در آن بزرگ شده با دیگری متفاوت است. لایف استایل یا همان سبک زندگی افراد معمولاً به دو دسته تقسیم‌بندی می‌شود. لایف استایل ورزشی و لایف استایل اجتماعی. هرکدام از انواع لایف استایل زیرمجموعه‌های خاص خود را دارند که در ادامه این مقاله از وب‌سایت دویتنس به بررسی انواع آن‌ها مانند سبک زندگی گیوتینی و کتوژنیک و… می‌پردازیم.

آشنایی با انواع لایف استایل چه کمکی به ما می‌کند؟

درجهان انسان‌ها با سبک‌های مختلفی زندگی می‌کنند. برخی زندگی روتین و سالمی دارند و برخی دیگر ناسالم و بدون برنامه زندگی می‌کنند. آشنایی با انواع لایف استایل به شما کمک می‌کند تا با روش‌های مختلف زندگی مردم جامعه آشنا شوید و بتوانید ارزش‌های اجتماعی، روانی، جسمی و… انسان‌ها و حتی خودتان را درک کنید.

همان‌طور که گفته شد، لایف استایل به‌طورکلی به دو دسته تقسیم می‌شود. لایف استایل ورزشی که مانند نامش، مخصوص ورزشکاران و افراد علاقه مند به ورزش و روتین‌های سلامتی و رژیم‌های مناسب هستند. لایف استایل اجتماعی مربوط به روش‌های زندگی افراد در یک جامعه است که دارای دسته بندی طولانی تری نسبت به سبک زندگی ورزشی است.

انواع لایف استایل ورزشی

این نوع سبک زندگی به دو بخش زیر تقسیم می‌شوند:

 • لایف استایل گیوتینی
 • لایف استایل کتوژنیک

لایف استایل گیوتینی چیست؟

این سبک برای آن دسته از ورزشکاران حرفه‌ای است که بدنسازی و تناسب‌اندام برایشان اهمیت بالایی دارد. اگر شخصی را ببینید که دائماً در هر زمانی که بتواند وقت خود را با ورزش‌های حرفه‌ای می‌گذراند و از ورزش‌های سنگین برای رسیدن به اندام دلخواهش استفاده می‌کند، لایف استایل گیوتینی دارد.

لایف استایل کتوژنیک چیست؟

کتوژنیک یا به‌اختصار کتو، یک نوع رژیم غذایی حرفه‌ای است و افراد مختلف برای کاهش وزن اصولی و لاغری سریع از آن استفاده می‌کنند. سبک زندگی کتوژنیک بر پایه یک برنامه غذایی منحصربه‌فرد قرار دارد تا شخص را به آن اندامی که می‌خواهد برساند. اما این برنامه رژیمی در نگاه اول به نظر می‌رسد که برای چاقی باشد تا لاغری! استفاده از کربوهیدرات و چربی در این برنامه غذایی باعث شده است که خیلی از افراد فکر کنند که داشتن لایف استایلی بر اساس این رژیم ممکن است بی‌فایده باشد؛ اما دقیقاً همین موارد است که باعث سوزاندن چربی‌های اضافه و دستیابی به نتیجه دلخواه برای افراد با لایف استایل کتوژنیک می‌شود.

در لایف‌استایل کتوژنیک رژیم‌های مختلفی قرار داده شده است مانند:

 1. رژیم دوره‌ای (CKD)
 2. رژیم هدفمند (TKD)
 3. رژیم استاندارد (SKD)
 4. رژیم با پروتئین بالا

انواع لایف استایل اجتماعی

نوع دیگری از انواع لایف استایل، سبک زندگی اجتماعی است که زیرشاخه‌های گسترده‌ای دارد. در جهان افراد بر اساس روحیات و خلق و خویی که دارند سبک‌های زندگی مختلفی را برای خود انتخاب می‌کنند. این استایل‌ها ممکن است به‌صورت فردی یا گروهی یا خانوادگی باشد. انواع لایف استایل اجتماعی عبارت‌اند از:

 • لایف استایل فعال
 • لایف استایل سالم
 • لایف استایل غیرمتعارف
 • لایف استایل متحرک یا عشایری
 • لایف استایل روستایی
 • لایف استایل مستقل یا انفرادی
 • لایف استایل مشترک
 • لایف استایل مینیمال

لایف استایل فعال

افرادی با جنب‌وجوش بالا و روحیه فرا اجتماعی لایف استایل فعال را انتخاب می‌کنند. افراد با این نوع سبک زندگی روتین‌های زیاد و شلوغی از صبح تا شب برای خود در نظر می‌گیرند که بیشتر آن‌ها مربوط به معاشرت با مردم است. حضور پررنگ در مراسمات، مدرسه، دانشگاه، انتخابات و تظاهرات، گروه‌های مختلف و… از کارهایی است که به یک ذهن فعال و سالم احتیاج دارد.

لایف استایل سالم

همان‌طور که از نام آن پیداست، هر کاری که مربوط به سلامتی می‌شود، افراد این استایل آن را در برنامه روزانه خود می‌گذارند. خوردن وعده‌های غذایی سالم، ورزش منظم مانند یوگا، تمرکز، رژیم‌های سلامتی و…

لایف استایل غیرمتعارف

به لایف استایل غیرمتعارف، بوهمین هم گفته می‌شود. افراد با این سبک زندگی علاقه بسیاری به محیط بیرون و هنر و موسیقی دارند. وقت گذرانی با دوستان جدید و شرکت در انواع مهمانی‌ها، سفر و ماجراجویی، یادگیری انواع هنر و موسیقی از ویژگی‌های این استایل است.

لایف استایل متحرک یا عشایری

لایف استایل روستایی

یکی از انواع لایف استایل، سبک روستایی است. کسانی که علاقه زیادی به گردش، مناظر طبیعی و طبیعت، مناطق روستایی، مزرعه و حیوانات دارند، این نوع سبک زندگی مناسب آن‌هاست. از ویژگی‌های بارز افراد دارای این سبک، علاقه به نگاه کردن به مناظر از پشت پنجره همراه با خوردن چاس و قهوه است.

لایف استایل مستقل یا انفرادی

لایف استایل مشترک

لایف استایل مینیمال

5/5 - (1 امتیاز)
مقالات مرتبط بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Table of Contents