ماساژ ترکی چیست و چه فوایدی دارد؟

ماساژ ترکی که در حالت عمومی‌تر به آن حمام ترکی گفته می‌شود، نوعی از ماساژ است که در فضاهایی مانند حمام‌های رومی قدیمی توسط ماساژورهای حرفه‌ای انجام می‌شود. از ماساژ ترکی برای پاکسازی بدن و ایحاد حس آرامش استفاده می‌شود، اما کارکردی اجتماعی و فرهنگی نیز دارند.

حمام سنتی ترکی یا ماساژ ترکی سنتی نوعی ماساژ است که با استفاده از گرما و لایه برداری پوست بدن پاکسازی می‌شود و حس آرامش برای روح و روان و جسم ایجاد می‌شود. در ادامه این مقاله از مجموعه دویتنس به چیستی ماساژ ترکی، مراحل انجام ماساژ ترکی و فواید آن برای بدن اشاره می‌کنیم. ماساژ ترکی می تواند یکی از بخش های لایف استایل شما باشد. البته داشتن یک لایف استایل خوب در کنار ماساژ و رسیدگی به بدن، نیاز به رژیم غذایی سالم و استفاده از مکمل های ورزشی شناخته شده، دارد.

ماساژ ترکی چیست؟

ماساژ ترکی در حمام‌های سنتی انجام می‌شود و یک تجربه آیینی است که شامل ماساژی شدید و به دنبال آن اسکراب و لایه‌برداری کامل بدن است. ماساژ ترکی راهی عالی برای طراوت و شادابی است و از طریق ماساژ و گرما درمانی باعث سلامتی می‌شود.

ماساژ ترکی با الهام از آداب و رسوم حمام های رومی در یک اتاق بخار انجام می‌شود. این ماساژ که قدمت آن به سال 600 بعد از میلاد برمی‌گردد، در بسیاری از کشورهای مدیترانه‌ای به یک سبک زندگی تبدیل شده است، به طوری که بسیاری از مردم محلی برای ایجاد آرامش، تجدید قوا و معاشرت به حمام محله خود می‌روند و از خدمات ماساژ ترکی استفاده می‌کنند.

محلی که ماساژ ترکی در آن انجام می‌شود یک حمام کاشی‌کاری شده است که در آن قطعه‌ای از سنگ مرمر به نام göbek taşı یا سنگ شکم وجود دارد. مشتریان روی یک سطح سنگی دراز می‌کشند و ابتدا بدن آنها برای انجام لایه برداری پوست تمیز می‌شود. سپس با استفاده از روغن‌های مخصوص مثل روغن گل سرخ ماساژ داده می‌شئند و در آخر با آب نسبتا داغ شسته می‌شوند.

در مکان‌هایی که ماساژ ترکی انجام می‌شود، مکان نسبتاً گرمی برای نشستن مراجعان وجود دارد که می‌توانند از خدمات سونای بخار نیز استفاده کنند. درمان‌های زیبایی نیز در این مراکز انجام ماساژ ترکی انجام می‌شود.

مزایای ماساژ در حمام ترکی

خدمات ماساژ ترکی شامل چندین روش شستشو و پاکسازی بدن است: لایه برداری، ماساژ با کف، حمام آب داغ و آبرسانی با روغن‌های ضروری.

ماساژ در یک اتاقک خصوصی، روی تخت سنگی مخصوص به سبک حمام سنتی ترکی انجام می‌شود. اتاقک دارای یک منبع گرما برای حفظ دمای گرم در طول فرآیند ماساژ است. خدماتی که در طول ماساژ ترکی و اسکراب با فوم ارائه می‌شود فواید زیادی برای پوست و بدن دارد از جمله:

 • حذف سلول‌های مرده پوست و سموم از بدن
 • تحریک بدن و تقویت عضلات
 • رفع خستگی و رفع ناراحتی‌های عضلانی
 • آبرسانی عمیق پوست
 • آرامش کامل بدن و ذهن

ماساژ ترکی بافت پوست را مرطوب، تمیز و نرم می‌کند و باعث فعال شدن گردش خون در بدن می‌شود.

مراحل گام به گام ماساژ ترکی

پس از ورود به حمام ترکی وارد اتاق ورودی می‌شوید و لباس خود را تعویض می‌کنید. سپس با یک فنجان چای یا نوشیدنی سرد به انتخاب شما پذیرایی می‌شوید. در مرحله بعد ماساژور شما را به اتاق ماساژ دعوت می‌کند و مراحل ماساژ ترکی به ترتیب زیر آغاز می‌شود:

 1. مشتری بر روی تخته سنگ مخصوص ماساژ به پشت دراز می‌کشد.
 2. تمام بدن او اسکراب و لایه برداری می‌شود.
 3. با فوم شست‌وشو تمام سطح بدن پوشیده می‌شود.
 4. ماساژ سفت و سخت از سطح متوسط تا عمیق آغاز می‌شود.
 5. سه مرحله اول در حالیکه مشتری به صورت خوابیده تکرار می‌شود.
 6. تمام بدن با آب گرم حمام می‌شود.
 7. با استفاده از روغن‌های مختلف پوست بدن آبرسانی می‌شود.

انتخاب خدمات ماساژ ترکی

در ابتدای ورود به حمام ترکی باید نوع خدمات ماساژ را انتخاب کنید. حمام ها و هتل‌های تاریخی ترک در راستای رضایت مشریان و برآورده کردن هر سلیقه‌ای سرویس‌های مختلفی در زمینه ماساژ ترکی ارائه می‌دهند. این سرویس‌ها به شرح زیر است:

مدل سنتی: اگر دوست دارید ماساژ ترکی واقعی را تجربه کنید پیشنهاد ما به شما انتخاب سبک سنتی ماساژ ترکی است. در این نوع ماساژ ترکی یکی از ماساژورها بدون استفاده از ابزار ماساژ و با نیروی دست شما را ماساژ می‌دهد.

مدل سلف سرویس: در این مدل پس از دریافت خدمات ماساژ ترکی می‌توانید از دیگر خدمات حمام ترکی مثل سونای بخار استفاده کنید.

برای ماساژ ترکی باید چه لباسی بپوشیم؟

زنان باید حوله حمام ترکی (پشتمال) را دور سینه خود بپیچند. پشتمال (حوله همام) و دمپایی بپوشید، کلید قفل را روی مچ دست خود ببندید و وارد اتاق ماساژ شوید.

می توانید برای داشتن یک لایف استایل مناسب خود و انتخاب نوع ماساژ با مشاوره آنلاین دویتنس تماس بگیرید. کارشناس های دویتنس بنا به نوع تیپ بدنی شما، لایف استایل مناسب و ماساژ مورد نیاز شمارا تعیین می کنند.

Rate this post
مقالات مرتبط بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Table of Contents