تیپ بدنی توت فرنگی

ویژگی بارز تیپ توت فرنگی پهن بودن قسمت شانه‌ها است؛ به طوری که زنان با این فرم بدن، معمولا در قسمت بالاتنه شبیه ورزشکاران هستند. یکی دیگر از مشخصات تیپ بدنی مثلث وارونه سینه‌های برجسته آن‌ها بوده که باعث می‌شود اندامی زنانه پیدا کنند. در مقاله پیش‌رو قصد داریم به ویژگی‌ها و رژیم غذایی مدل بدنی توت فرنگی بپردازیم و در انتها نیز حرکات ورزشی مناسب برای این گروه را بیان نماییم. پس لطفاً تا انتهای این مبحث از مجموعه دویتنس همراه ما باشید. تیپ بدنی توت فرنگی، لایف استایل به خصوص خود را دارد.

منظور از تیپ بدنی توت فرنگی چیست؟

ساختار بدن هر کدام از انسان‌ها بر اساس میزان تجمع چربی و عضلات با دیگری فرق دارد که این امر باعث شده هیکل‌های متفاوت در اشخاص به وجود بیاید. معمولاً اندام خانم‌ها به انواع تیپ‌ ساعت شنی، تیپ بدنی مستطیل شکل، تیپ بدنی سیب، تیپ بدنی گلابی و تیپ اندام توت فرنگی تقسیم می‌شود که هر یک از نظر شکل ظاهری و چاقی نواحی مختلف بدن با سایر اشکال متفاوت هستند.

خصوصیات ظاهری تیپ اندام توت فرنگی عمدتا تحت تاثیر ژنتیک قرار دارد. البته می‌توان با انجام ورزش‌های اصولی و یک برنامه غذایی مناسب و حساب شده، تیپ بدنی مثلت وارونه را تا حدی تغییر داد.

از کجا بفهمید که دارای تیپ توت فرنگی هستید؟

هنگامی که نیمه بالایی بدن بزرگتر و عریض‌تر از نیمه پایینی باشد، به طور معمول گفته می‌شود که فرد دارای تیپ توت فرنگی است. اگر می‌خواهید بدانید که آیا واقعا دارای این نوع استایل هستید یا نه، باید یک‌سری فاکتورها را در نظر بگیرید. به طور کلی شما دارای استایل بدنی توت‌فرنگی هستید اگر:

  • اندازه سینه‌ها در تیپ توت فرنگی متوسط به بالا است.
  • حجم عمده وزن بدن تیپ بدنی مثلت وارونه در قسمت بالاتنه متمرکز شده، یعنی علی‌رغم سینه‌های بزرگ، باسن و پاهای لاغری دارند.
  • در تیپ اندام توت فرنگی از قسمت شانه در جهت پایین بدن، اندام رفته رفته باریک‌تر می‌گردد؛ به طوری‌که ظاهری شبیه یک مثلث وارونه پیدا می‌کند.
  • پهن‌ترین قسمت تیپ توت فرنگی شانه‌ها هستند و در عوض دارای باسنی صاف و ران‌هایی لاغر هستند.

رژیم غذایی مناسب برای تیپ توت فرنگی

اشخاص با فرم بدن توت فرنگی در قسمت‌های بالای هیکل خود دچار اضافه وزن هستند. با توجه به این‌که سایز باسن و کمر در این افراد فرق چندانی با هم ندارند و بیشتر چربی بدن در نیمه بالایی متمرکز شده است؛  معمولا تیپ بدنی مثلث وارونه تمایل دارند که لاغر شوند. البته رژیم غذایی باید طوری باشد که این افراد از عوارض کاهش وزن مصون بمانند.

خبر خوب برای فرم بدنی توت فرنگی این است که  سوخت و ساز خوبی دارند و به راحتی می توانند با استفاده از یک رژیم غذایی مناسب وزن خود را کاهش دهند. افراد با مدل بدن توت فرنگی چنانچه در مصرف مواد غذایی با میزان بالای چربی زیاده‌روی نمایند، احتمال دارد که به امراض قلبی مبتلا شوند. این افراد باید مصرف چربی و قند را به حداقل رسانده و به جای آن پروتئین را جایگزین کنند.

برای مثال وعده غذایی تیپ اندام توت فرنگی می‌تواند یک تکه مرغ، نان و سبزیجات تازه به‌عنوان سالاد باشد. به دلیل این‌که تیپ بدنی مثلث وارونه در قسمت بالاتنه استعداد چاقی دارند، باید از مصرف چیپس، نوشیدنی‌های گازدار و سرخ کردنی‌ها بپرهیزند. همچنین خوردن سس مایونز و آب میوه‌های بسته بندی شده نیز به تیپ توت فرنگی توصیه نمی‌گردد.

ورزش مناسب برای استایل بدنی توت فرنگی

به طور کلی فیزیولوژی بدن زنان به گونه‌ای است که میزان تجمع چربی در اندام آن‌ها نسبت به مردان بیشتر است. حال در بانوان با تیپ اندام توت فرنگی این چربی‌ها در بالاتنه و مخصوصاً سینه‌ها تجمع می‌یابند. لازم است حرکات ورزشی به تعادل بخش‌های مختلف اندام کمک کند. از این‌رو تیپ توت فرنگی باید به سراغ ورزش‌هایی بروند که بیشترین فشار را بر روی نیمه پایینی بدن یعنی باسن و ران‌ها اعمال نماید. با تقویت پاها بین پخش بالا و پایین استایل بدنی توت فرنگی هماهنگی ایجاد می‌شود.

ورزشی که کارشناسان به افراد با مدل بدن توت فرنگی توصیه می‌کنند، اسکات زدن و بالا رفتن از پله‌ها است. زیرا در تقویت قسمت‌های پایین‌تنه نقش بسزایی دارد. یکی دیگر از ورز‌ش‌های مناسب برای تیپ بدنی مثلث وارونه، لانگز است. تیپ توت فرنگی اگر بتوانند حرکات ورزشی خود را با تمرینات هوازی ترکیب نمایند، بهترین نتیجه را برای آ‌ن‌ها به دنبال خواهد داشت.

پرس پا و استفاده از دستگاه استپ نیز به اشخاص با تیپ اندام توت فرنگی کمک می‌کند تا پاهای خود را قوی‌تر و عضلات آن را حجیم‌تر نمایند.

جمع ‌بندی از لایف استایل تیپ توت فرنگی

بالاتنه بزرگ و عریض، باسن کوچک و پاهای لاغر از مشخصات اصلی تیپ توت فرنگی است. اگر شما نیز دارای این مدل بدنی توت فرنگی هستید، باید ورزش‌هایی را انجام بدهید که منجر به متعادل شدن نیمه بالا و پایینی بدن گردد. همچنین باید از مصرف مواد غذایی که حاوی مقادیر بالای چربی هستند و نوشیدنی‌های گازدار خودداری نمایید تا از پوسیدگی استخوان پیشگیری شود.

اگر می‌خواهید از این مسئله که دارای فرم بدن توت فرنگی هستید، اطمینان حاصل کرده و یک رژیم غذایی متناسب با اندام‌تان داشته باشید، کافیست به سایت دویتنس مراجعه نمایید. در این وب‌سایت امکان مشاوره آنلاین برای کاربران فراهم شده تا بتوانند جامع‌ترین اطلاعات را درباره برنامه غذایی فرم بدنی توت فرنگی از کارشناسان دریافت کنند.

Rate this post
مقالات مرتبط بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Table of Contents