مکمل ورزشی آل کارنیتین چیست؟

مکمل ورزشی آل کارنیتین چیست (What is l-carnitine sports supplement) مزایا و معایب مکمل ورزشی آل کارنیتین چیست؟ مصرف مکمل های ورزشی چه عوارضی به دنبال دارد؟ این مکمل ورزشی در بین ورزشکاران بسیار پرطرفدار است زیرا علاوه بر تولید انرژی و چربی‌سوزی، باعث کاهش دردهای عضلانی ناشی از تمرینات سنگین ورزشی می‌شود. در ادامه این مقاله کارشناسان دویتنس به تمامی سوالات شما در خصوص مکمل ورزشی آل کارنیتین پاسخ می‌دهند و مواردی مانند انواع مکمل آل کارنیتین و نحوه مصرف این مکمل را بررسی می‌کنند.

آل کارنیتین چیست؟

آل کارنیتین نوعی اسید آمینه است که از ترکیب اسید آمینه‌های لیزین و میتونین ساخته می‌شود. اسیدآمینه‌ها ساختار پروتئین‌ها را تشکیل می‌دهند. آل کارنیتین به‌طور طبیعی در کبد و کلیه‌ها ساخته و در ماهیچه‌ها، اسپرم، مغز و قلب ذخیره می‌شود. برای تبدیل اسیدهای چرب به انرژی، بدن ما به آل‌کارنیتین نیاز دارد. به همین دلیل مصرف آن برای ورزشکارانی که تمرینات سخت انجام می‌دهند لازم است تا انرژی و سوخت ماهیچه‌های خود را از این طریق تامین کنند.

بدن ما به‌طور طبیعی آل‌کارنیتین تولید می‌کند اما در برخی موارد، ممکن است افراد مجبور شوند این ترکیب را از غذا یا مکمل‌های خوراکی دریافت کند. بسیاری افراد از مکمل ورزشی کارنیتین به عنوان مکمل کاهش وزن برای کمک به افزایش چربی‌سوزی استفاده می‌کنند.

کاربرد پروتئین آل کارنیتین

مهم‌ترین کاربرد پروتئین آل کارنیتین کمک به چربی‌سوزی و کاهش وزن است. ورزشکاران طرفداران اصلی این مکمل هستند. ورزشکاران معتقدند که پروتئین مکمل آل کارنیتین عملکرد ورزشی آن‌ها را افزایش می‌دهد. از دیگر کاربردهای پروتئین آل کارنیتین می‌توان به افزایش استقامت، کاهش وزن و پیشگیری از آسیب عضلانی در هنگام تمرین اشاره کرد. مصرف ال کارنیتین قبل از تمرین باعث افزایش اکسیژن‌رسانی می‌شود.

مزایا مکمل ورزشی آل کارنیتین

مکمل ورزشی آل کارنیتین انرژی لازم برای سلول‌های بدن را تامین و مواد زائد را از این سلول‌ها پاک می‌کند. اگرچه بسیاری از افراد از آل کارنیتین برای تسریع فرآیند کاهش وزن و چربی‌سوزی استفاده می‌کنند، اما مزایای آل کارنیتین محدود به این موارد نمی‌شود. در ادامه دیگر مزایای این مکمل ورزشی را ذکر می‌کنیم.

 1. افزایش استقامت بدنی

از آنجایی که آل کارنیتین در تولید انرژی نقش دارد، بسیاری از ورزشکاران برای افزایش استقامت و افزایش عملکرد ورزشی از مکمل ورزشی آل کارنیتین استفاده می‌کنند.

 • تسریع فرآیند کاهش وزن

بسیاری از افراد از آل کارنیتین برای کاهش وزن سریع استفاده می‌کنند. مطالعات نشان داده که مصرف مکمل ورزشی آل کارنیتین در کنار رژیم غذایی مناسب و تمرینات ورزشی منجر به کاهش وزن می‌شود.

 • جلوگیری از آسیب عضلانی

این اسید آمینه علاوه بر افزایش استقامت و کاهش وزن، مکمل مفیدی برای ورزشکارانی است که به دنبال پیشگیری و محافظت در برابر آسیب عضلانی هستند.

 • افزایش چربی‌سوزی

علاوه بر کاهش وزن، آل کارنیتین به چربی‌سوزی نیز کمک می‌کند.

 • بهبود عملکرد مغز

این مکمل ورزشی عملکرد مغز را بهبود می‌بخشد و به جلوگیری از آلزایمر و بیماری‌های شناختی کمک می‌کند.

 • کمک به سلامت قلب

این مکمل به نارسایی‌های قلبی، مانند درد قفسه سینه و آریتمی کمک کند. مصرف ال کارنیتین احتمال سکته قلبی را نیز کاهش می‌دهد.

معایب مکمل ورزشی آل کارنیتین

مکمل و پروتئین آل کارنیتین برای اکثریت بی‌خطر و مفید است. با این حال، برخی از افراد ممکن است هنگام مصرف این مکمل ورزشی با عوارض جانبی گوارشی مواجه شوند. این عوارض شامل موارد زیر می‌شود:

 • معده درد
 • حالت تهوع
 • اسهال
 • استفراغ
 • بوی بد بدن

مصرف بیش از حد هر مکملی خطرناک است این مکمل ورزشی نیز از این قاعده مستثنی نیست. برخی از مطالعات نشان می‌دهد که سطوح بالای مصرف آل کارنیتین ممکن است منجر به بیماری‌های قلبی-عروقی شود. مکمل‌های ورزشی آل کارنیتین ممکن است با برخی از آنتی‌بیوتیک‌ها یا داروهای ضدتشنج تداخل داشته باشند.

نحوه مصرف مکمل ورزشی آل کارنیتین

مقدار و شکل مصرفی این مکمل بسته به نیاز هر فرد متفاوت است. توصیه می‌شود بزرگسالانی که از رژیم غذایی ترکیبی شامل گوشت قرمز و سایر محصولات حیوانی استفاده می‌کنند، حدود 60 تا 180 میلی‌گرم کارنیتین در روز و افراد گیاه‌خوار 10 تا 12 میلی‌گرم مصرف کنند.

انواع مکمل ورزشی کارنیتین

آل کارنیتین شکل رایج‌تری از کارنیتین است که در بدن و بسیاری از مکمل‌ها وجود دارد. اشکال دیگر کارنیتین عبارتند از:

 • استیل ال کارنیتین
 • دی کارنیتین
 • ال کارنیتین ال تارتارات
 • پروپیونیل ال کارنیتین

منابع غذایی ال کارنیتین

بدن ما بیشتر ال کارنیتین مورد نیاز خود را تولید می‌کند، اما می‌توان در غذاهای لبنی، ماهی، گوشت و گندم این پروتئین را یافت. اگر گیاه‌خوار هستید یا تمرینات استقامتی و سخت انجام می‌دهید بهتر است این مکمل را در دستور غذایی خود بگنجانید.

قیمت و خرید مکمل ورزشی آل کارنیتین

قیمت این مکمل به عوامل مختلفی مثل برند و کشور تولید کننده، حجم مکمل و شکل مصرفی آن بستگی دارد. این مکمل به صورت کپسول، شربت و ویال در بازار موجود است. برای خریدی امن و تشخیص مکمل ورزشی آل کارنیتین اصل از تقلبی می‌توانید با مشاوران دویتنس تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
مقالات مرتبط بخوانید!

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Table of Contents