مکمل ورزشی آمینو اسید چیست؟

مکمل ورزشی آمینواسید (Amino acid sports supplement)، جزو مکمل‌هایی است که اکثریت ورزشکاران در طول عمر ورزشی خود به سراغ آن خواهند رفت؛ بنابراین این مکمل نقش بسیار کلیدی در سلامت بدن شما خواهد داشت. اغلب از آمینواسید برای تقویت کردن سیستم عمومی بدن در حین ورزش استفاده می‌شود. در حالت عادی نیازی به مصرف روزانه این نوع مکمل‌ها نیست. زیرا مکمل آمینواسید به‌صورت طبیعی در غذاهای پروتئین‌دار وجود دارد و به‌راحتی میزان موردنظر بدن شما تأمین خواهد شد. جالب است بدانید که مصرف طبیعی آمینواسید با استفاده از مواد غذایی برای بدن شما مفیدتر از انواع مکمل های ورزشی از جمله مکمل ورزشی آمینواسید خواهد بود.

مکمل ورزشی آمینواسید چیست؟

مکمل ورزشی آمینواسید، نوعی پروتئین اضطراری برای بدن شما محسوب می‌شود. افراد عادی این مکمل را به‌صورت روزانه و از طریق مصرف غذاهای پروتئین‌دار جذب می‌کنند. اما ورزشکاران به دلیل افزایش سوخت‌وساز بدن نیاز بیشتری به نوع مکمل پیدا خواهند کرد. اگر شما هم یک فرد عادی هستید می‌توانید از طریق مصرف مواد غذایی زیر نیاز روزانه بدن خود را به آمینواسید تأمین نمایید:

  • سینه مرغ
  • سویا
  • سینه بوقلمون
  • تخم‌مرغ
  • لبنیات

اما اگر در طول از مواد گفته به‌صورت روتین استفاده کنید، قطعاً بدن شما به مکمل ورزشی آمینواسید نیازی نخواهد داشت. اما دویتنس به شما توصیه می‌کند برای تشخیص این موضوع حتماً به پزشک متخصص مراجعه کرده و از آن اطمینان حاصل نمایید.

کاربرد پروتئین آمینواسید چیست؟

اغلب سؤالی که افراد ورزشکار از متخصصین می‌پرسند این است که آیا کاربرد پروتئین آمینواسید مؤثر نیز خواهد بود؟ برای پاسخ به این سؤال باید در ابتدا بدانید که هر پروتئین و مکملی در بدن شما چه تأثیری خواهد داشت. شما به‌عنوان فردی ورزشکار پس از اتمام ورزش خود نیاز به استراحت خواهید داشت.

در تایم استراحت بدن شما تلاش می‌کند تمام انرژی‌ها و پروتئین‌های ازدست‌رفته‌ی بدن خود را جبران نماید. در چنین شرایطی اگر میزان مکمل رسانی به بدن ضعیف باشد، بدن شما شروع به عضله‌سازی خواهد کرد. به همین دلیل مصرف مکمل ورزشی آمینواسید برای ورزشکاران امری ضروری خواهد بود.

نقش مکمل ورزشی آمینواسید

هر نوعی مکملی که به بدن شما وارد می‌شود، قطعاً وظیفه‌ای را باید به‌تنهایی اجرا نماید. این مکمل ورزشی آمینواسید چه نقشی در بدن شما خواهد داشت، سؤال بسیار مهمی است. به همین دلیل مشاوران ما در دویتنس به نقش مکمل ورزشی آمینواسید در بدن شما اشاره می‌کنند:

  • افزایش قدرت استقامت با آمینواسید

آمینواسید جزو پروتئین‌هایی است که با سوخت‌وساز بدن شما ارتباط مستقیم خواهد داشت. این مکمل باعث جذب بیشتر کربوهیدرات تأثیر خواهد داشت. اکثریت ورزشکاران حرفه‌ای با کمبود گلیکوژن روبه‌رو شده و دچار خستگی نا به هنگام می‌شوند. اما مکمل ورزشی آمینواسید باعث افزایش سرعت جذب گلیکوژن می‌شود.

  • حجیم سازی عضلات

عضله‌سازی یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های ورزشکاران محسوب می‌شود. پروتئین آمینواسید یکی از مهم‌ترین عوامل مؤثر در این موضوع خواهد بود. شما به‌عنوان فرد ورزشکار با مصرف روتین این پروتئین به‌راحتی سرعت عضله‌سازی در بدن خود افزایش خواهید داد.

  • افزایش سرعت چربی‌سوزی در بدن

شما با مصرف روتین مکمل آمینواسید، به‌راحتی میزان گلیکوژن را بدن افزایش خواهید داد. گلیکوژن نیز جزو عوامل بسیار مهم برای افزایش میزان سوخت‌وساز در بدن محسوب می‌شود. پس اگر به دنبال افزایش متابولیسم بدن خود هستید، از مصرف مکمل ورزشی آمینواسید غافل نشوید.

مزایا و معایب مکمل ورزشی آمینواسید

در قسمت قبلی به چند مورد از فواید مصرف این مکمل ورزشی اشاره کردیم. اما در ادامه باید بگوییم که افراط‌وتفریط مصرف هر نوع ماده غذایی به‌مرورزمان اثرات جانبی بسیاری خواهد داشت. آمینواسید نیز جزو مکمل‌هایی است که دارای عمر محدودی برای مصرف است. افراد متخصص توصیه می‌کنند که از مکمل ورزشی آمینواسید بیش از شش ماه استفاده نشود. زیرا پس از طی‌کردن کردن این دوره شما با علائمی همچون تحلیل رفتن عضلات و خستگی مفرط روبرو خواهید شد.

همچنین در برخی افراد مشکلاتی همچون اختلال در سیستم گوارشی و معده نیز مشاهده شده است. اغلب این افراد پس از چند دوره مصرف با علائمی همچون بی‌حالی و حالت تهوع روبرو می‌شوند. یکی از دلایل این اتفاق جذب بیش از اندازه آمونیاک در بدن است.

قیمت خرید مکمل ورزشی آمینواسید

باتوجه‌به کاربرد بسیار مهم مکمل ورزشی آمینواسید، قطعاً قیمت‌هایی متفاوت برای آن مطرح خواهد شد. اما به‌صورت کلی قیمت نهایی این‌گونه محصولات به عواملی مانند تورم، میزان واردات و مواد اولیه موجود نیز بستگی دارد. اغلب از این‌گونه محصولات به دو صورت ایرانی خارجی در بازار موجود می‌شود که هرکدام از این دو نوع دارای قیمت‌هایی متفاوت هستند. اما مجموعه دویتنس می‌تواند شما در زمینه خرید مکمل ورزشی آمینواسید به‌خوبی راهنمایی نماید.

آیا مصرف مکمل ورزشی آمینواسید به‌تنهایی برای عضله‌سازی بدن کافی خواهد بود؟

 خیر شما تنها با مصرف این مکمل به حجیم سازی عضلات دستیابی نخواهید داشت. زیرا مصرف آمینواسید بدون افزایش سوخت‌وساز و ورزش مفید قطعاً شما را دچار مشکلاتی خواهد کرد.

Rate this post
مقالات مرتبط بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Table of Contents